– Wczoraj w Sejmie przegłosowaliśmy poprawki Senatu do ustawy. Mówiłam na ostatniej konferencji, że nie będę zwlekać z ogłoszeniem daty wyborów – powiedziała Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu dodała, że nie może być tak, iż „jakakolwiek partia polityczna decyduje, czy wybory się odbędą i w jakim terminie”. Podkreśliła również, że po wybuchu epidemii koronawirusa sprawą priorytetową dla rządu było zabezpieczenie zdrowia i życia Polaków oraz zadbanie o interes przedsiębiorców, których dotknął kryzys gospodarczy.
Zdaniem Witek w „oporze opozycji” dotyczącym organizacji wyborów chodziło nie o dobro Polaków, a o partykularny interes. – Od samego początku opozycja nawoływała do tego, żebyśmy wprowadzili stan wyjątkowy – przypomniała. – Już 8 kwietnia Borys Budka powiedział, że w Senacie zrobią wszystko, by wybory 10 maja się nie odbyły. Rzeczywiście, PO, ale także inne partie opozycyjne, pracowały, ale nie nad ustawami, a nad tym co zrobić, by tych wyborów nie zorganizować – dodawała.
Kiedy odbędą się wybory prezydenckie?
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w środę 3 czerwca Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Dwa tygodnie po tym terminie zorganizowana zostanie druga tura wyborów, o ile w pierwszej żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. głosów.
Jak będą wyglądały wybory prezydenckie?
Ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów prezydenckich z możliwością głosowania korespondencyjnego (projekt poselski) określa zasady organizacji wyborów na prezydenta RP w 2020 r. Przewiduje, że głosowanie będzie się odbywać w lokalach wyborczych, ale zakłada też możliwość głosowania korespondencyjnego, z wyłączeniem obwodów utworzonych m.in. w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, domach studenckich, zakładach karnych, na polskich statkach morskich, a także w razie udzielenia przez wyborcę niepełnosprawnego pełnomocnictwa do głosowania.
Ustawa reguluje także kwestie związane z uczestnictwem w wyborach komitetów wyborczych zarejestrowanych w związku z wyborami wyznaczonymi na 10 maja 2020 r. Kandydaci zarejestrowani przez Państwową Komisję Wyborczą po ponownym zgłoszeniu zostają uznani za zarejestrowanych kandydatów w wyborach zarządzonych przez marszałka Sejmu w kolejnym terminie. Będzie też można zgłaszać nowych kandydatów.
Czytaj też:
Jak lokale wyborcze będą zabezpieczone przed koronawirusem? MZ wydało projekt rozporządzenia