x.com
x.com
x.com
Do tych słów szybko odniósł się Elon Musk. "No właśnie, dlatego zagłosuj na Donalda Trumpa" - odpisał.
x.com
x.com
800 tys. Polaków z Pensylwanii zdecyduje, kto zasiądzie w Białym Domu? „Stereotypy nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością”
Decyzja właściciela Washington Post, Jeffa Bezosa, o wstrzymaniu publikacji oficjalnego poparcia dla Kamali Harris na zaledwie kilka dni przed wyborami wywołała lawinę krytycznych komentarzy.
Wybory w USA. Zaskakująca decyzja właściciela Amazona. „Akt tchórzostwa”
x.com
W Stanach Zjednoczonych nie ma jednej oficjalnej godziny zamknięcia lokali wyborczych, w poszczególnych stanach lokale będą otwarte do różnych godzin. Jako pierwsze zamkną się lokale w stanach Indiana oraz Kentucky (o północy czasu polskiego). Aż do godziny 7 rano (czasu polskiego) będzie można głosować w stanie Alaska
Kluczowe dla rozstrzygnięcia pojedynku Harris-Trump będą z pewnością wyniki z tzw. swing states. Oto godziny zamknięcia lokali, które nie muszą być równoznaczne z podaniem wyników głosowania z tych stanów, chociaż historycznie tak bywało:
* Georgia – godz. 1 czasu polskiego
* Karolina Północna – godz. 1:30 czasu polskiego
* Pensylwania oraz częściowo Michigan – godz. 2:00 czasu polskiego
* Arizona, Wisconsin i reszta Michigan – godz. 3:00 czasu polskiego
* Nevada – godz. 4:00 czasu polskiego
Dziennikarze TVP Info „zgubili” w USA cenny sprzęt stacji, ale dzięki uporowi udało im się go odzyskać. Całą sytuację nagrali i pokazali w mediach społecznościowych
Dziennikarze TVP Info okradzeni przed dawnym domem Harris. Wystarczyły 3 minuty
x.com
– Zabrakło wizji, która byłaby przejrzysta i pozwalała ludziom dopowiedzieć, jak to będzie wyglądało – komentuje w cyklu „Wprost z rana” kampanię wyborczą Kamali Harris prof. Bohdan Szklarski, politolog z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW
Amerykanista nie ma złudzeń. Wskazuje, kto wygra wybory
Oprócz prezydenta Amerykanie wybierają także cały skład Izby Reprezentantów i około jednej trzeciej składu Senatu.Z badania ośrodka Cook Political Report wynika, że w 207 okręgach pewni zwycięstwa mogą być Republikanie, natomiast w 203 Demokraci. W pozostałych 25 okręgach walka o mandat jest wyrównana.
Przed wyborami prezydenckimi, jak i w trakcie, nie obowiązuje cisza wyborcza. To może być dla nas bardzo zaskakujące, bo w Polsce nie wolno agitować na rzecz kandydatów w dniu wyborów. W USA ciszy wyborczej nie ma, co oznacza, że nawet w dniu głosowania można zachęcać wyborców do oddania głosu na innego kandydata.
Starcie Harris z Trumpem to najbardziej wyrównane wybory w historii Stanów Zjednoczonych. W tzw. swing states przewaga kandydatów wynosi według ostatnich sondaży zaledwie 1 pkt proc., tymczasem granica błędu statystycznego wynosi 3 pkt proc.
Z badania „New York Times” i firmy ThreeFifityEight wynikało, że Karolina Północna, Georgia (po 16 głosów elektorskich), Nevada (6 głosów elektorskich) i Arizona (11 głosów elektorskich) skłaniają się ku poparciu Donalda Trumpa, natomiast Wisconsin (10 głosów elektorskich) i Michigan (15 głosów elektorskich) mogą poprzeć Kamalę Harris. W Pensylwanii (19 głosów elektorskich) sondaże dały równy rozkład głosów obu politykom
Harris czy Trump? W ostatnich sondażach uwagę zwraca jedna rzecz
Wtorek 5 listopada to w Stanach Zjednoczonych tzw. election day. W wyborach prezydenckich Amerykanie wybiorą swojego przywódcę na kolejne cztery lata. W rywalizacji o Biały Dom biorą udział wywodząca się z partii Demokratów obecna wiceprezydentka Kamala Harris oraz reprezentujący Republikanów Donald Trump, były prezydent USA.
Eksperci zwracali uwagę, że starcie Harris z Trumpem to najbardziej wyrównane wybory w historii Stanów Zjednoczonych. W tzw. swing states przewaga kandydatów wynosi według ostatnich sondaży zaledwie 1 pkt proc.
Wybory w USA. Zasady głosowania
Walka toczy się o 270 głosów elektorskich z puli 538. System wyborczy w USA jest bowiem bardzo skomplikowany. Prezydent kraju jest wybierany w systemie dwustopniowym. W dniu głosowania obywatele oddają głos nie bezpośrednio na kandydata, ale na elektora, który reprezentuje Demokratów lub Republikanów. Każdy ze stanów ma tylu elektorów, ilu jest przedstawicieli w Izbie Reprezentantów oraz Senacie. Formalnego wyboru dokonuje Kolegium Elektorów. Jeżeli obaj kandydaci na prezydenta USA mają taką samą liczbę głosów elektorskich, wówczas wyboru nowej głowy państwa dokonuje Izba Reprezentantów.
Wybory w USA. Kiedy wyniki?
Chociaż wybory odbywają się formalnie we wtorek 5 listopada, ich wyniki możemy poznać dopiero za kilka dni. Wszystko zależy od tego, jak szybko będzie szło liczenie głosów w poszczególnych stanach. Nie jest wykluczone, że media ogłoszą zwycięzcę pojedynku Harris-Trump tuż po zamknięciu lokali wyborczych, jednak bardziej realny scenariusz zakłada, że różnice między kandydatami Demokratów i Republikanów będą tak niewielkie, że o tym, kto zostanie nowym prezydentem USA, dowiemy się dopiero za kilka dni.
Elektorzy formalnie zagłosują na prezydenta 17 grudnia. Z kolei oficjalnie zatwierdzenie wyników zaplanowano na 6 stycznia.
Czytaj też:
Harris czy Trump? W ostatnich sondażach uwagę zwraca jedna rzeczCzytaj też:
Sikorski o wyborach w USA. „Na tak postawione pytanie nie wolno mi odpowiedzieć”