O ile niektórzy włodarze nie mieli tyle szczęścia i będą musieli obronić swoje fotele w drugiej turze, o tyle inny mają już pewnie miejsca w magistratach i mogą odetchnąć z ulgą. Oto wszystkie miasta wojewódzkie, w których wystarczyła pierwsza tura.
Lublin – Żuk zwycięża w pierwszej turze wyborów samorządowych
Niekwestionowanym zwycięzcą w Lublinie został Krzysztof Żuk, członek Platformy Obywatelskiej, który w wyborach startował pod własnym szyldem. Zdobył on 57,49 proc głosów.
Drugie miejsce, niewystarczające na awans do „dogrywki” uzyskał kandydat Prawa i Sprawiedliwości Robert Derewenda. Zdobył on 34,26 proc. głosów.
Katowice – Krupa zwycięża w pierwszej turze wyborów samorządowych
Jeszcze wyższy wynik w pierwszej turze uzyskał Marcin Krupa. W wyborach na prezydenta Katowic zdobył on 62,43 proc. głosów. Wśród jego czterech rywali najwyższe poparcie osiągnął kandydat Prawa i Sprawiedliwości Leszek Piechota zdobywając 14,72 proc. głosów.
Opole – Wiśniewski zwycięża w pierwszej turze wyborów samorządowych
W Opolu można mówić o prawdziwej deklasacji. Urzędujący od 2014 roku prezydent Arkadiusz Wiśniewski zdobył 33 104 głosy, co przełożyło się na wynik 75,47 proc. poparcia. Wygrał on m.in. z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Nowakiem, który zdobył 17,29 proc. głosów.
Bydgoszcz – Bruski zwycięża w pierwszej turze wyborów samorządowych
Bez zaskoczeń skończyły się także wybory w Bydgoszczy. Zwyciężył je w pierwszej turze urzędujący od 2010 roku prezydent Rafał Bruski. Polityk Koalicji Obywatelskiej zdobył 53,5 proc. głosów.
Najbliżej drugiej tury był Łukasz Schreiber. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zdobył 28,72 proc. głosów.
Warszawa – Trzaskowski zwycięża w pierwszej turze wyborów samorządowych
Rafał Trzaskowski obronił swój fotel w warszawskim magistracie. Nie potrzebował do tego nawet drugiej tury – wymagany wynik powyżej 50 proc. zdobył już w pierwszej. Polityk Koalicji Obywatelskiej zebrał głosy 444 006 mieszkańców stolicy i uzyskał 57,41 proc. poparcia.
Drugi najwyższy wynik – 23,1 proc. – uzyskał Tobiasz Bocheński z Prawa i Sprawiedliwości. Trzecie miejsce z poparciem 12,86 proc. głosów zdobyła Magda Biejat z Lewicy.
Gdańsk – Dulkiewicz zwycięża w pierwszej turze wyborów samorządowych
Swój prezydencki fotel w Gdańsku obroniła Aleksandra Dulkiewicz. Polityczka zdobyła 57,95 proc. głosów. Najbliżej drugiej tury – choć niewystarczająco blisko – był kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Tomasz Rakowski zdobył 20,33 proc. głosów.
Łódź – Zdanowska zwycięża w pierwszej turze wyborów samorządowych
Niemal 60 proc. głosów w Łodzi – 59,3 proc. – zdobyła urzędująca prezydentka miasta Hanna Zdanowska. Najbliżej polityczki z wynikiem 22,56 proc. uplasowała się kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Wojciechowska van Heukelom.
Szczecin – Krzystek zwycięża w pierwszej turze wyborów samorządowych
Drugi najwyższy wynik wśród kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich w Polsce uzyskał Piotr Krzystek. Urzędujący od 2006 roku prezydent Szczecina zdobył 60,43 proc. głosów.
Drugie miejsce przypadło kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości. Zbigniew Bogucki zdobył 26,96 proc głosów.
Białystok – Truskolaski zwycięża w pierwszej turze wyborów samorządowych
Takim samym stażem na czele miasta jak Bogucki, pochwalić się może Tadeusz Truskolaski. Prezydent Białegostoku również obronił swoje miejsce w magistracie. Samorządowiec zdobył 53,32 proc. głosów.
Najbliżej drugiej tury był Henryk Dębowski z Prawa i Sprawiedliwości. Zdobył on 33,45 proc. głosów.
Czytaj też:
To on zdradził Koalicję Obywatelską w sejmiku. Teraz wraca z szokującym wynikiemCzytaj też:
Kolejne miasto zmieni władze. Zakopane dołącza do Krakowa i Gdyni