Jak podaje włoski portal The Local, wiadomo na razie, że wśród poszkodowanych znajdowali się turyści, 78-letnia mieszkanka Sycylii oraz członkowie ekipy brytyjskiej telewizji BBC. Jak poinformowała stacja na swojej stronie internetowej, w pobliżu wulkanu znajdowała się m.in. dziennikarka Rebecca Morelle, która zajmuje się sekcją naukową.
Kobieta na Twitterze relacjonowała wydarzenia. Po godzinie 17 zamieściła wpis, w którym poinformowała, że wraz z kolegami z BBC znajduje się już w hotelu. Opublikowała też zdjęcie kurtki operatorki, w której gorąca lawa wypaliła na plecach sporą dziurę. Na stronie BBC opublikowany został moment wybuchu, który zarejestrowała Rachel Price.
Z informacji, które przekazała Morelle, wynika, że poszkodowane osoby odniosły lekkie obrażenia po tym, jak zostały obrzucone fragmentami skał oraz lawy, która została wyrzucona w powietrze wskutek erupcji w jednym z kraterów. Sześć spośród dziesięciu poszkodowanych osób trafiło do szpitala z oparzeniami, urazami głowy i ciała. Mimo że nikt nie został poważnie ranny, dziennikarka BBC podkreśliła, że tego typu sytuacje mogą zakończyć się nawet śmiercią. – To najbardziej niebezpieczne wydarzenie w mojej 30-letniej karierze – podsumowała.
Znów aktywna
Leżąca na wschodnim wybrzeżu Sycylii Etna, to największy wulkan w Europie, o wysokości 3350 m. Zdaniem wulkanologów, Etna w ostatnich latach zaczęła zmieniać charakter - z wulkanu wylewnego (lawowego) w wulkan eksplozywny - wyrzucający gazy i materiały wulkaniczne. W 2013 roku Etna trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Czytaj też:
Spektakularna erupcja Etny uwieczniona na zdjęciach i nagraniach