Trybunał w składzie: Leon Kieres (przewodniczący), Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski (sprawozdawca), Małgorzata Pyziak-Szafnicka i Michał Warciński wydał w środę 22 marca wyrok dotyczący pozbawienia skarżącego prawa do udziału w posiedzeniu sądu w przedmiocie wykonywania środka zabezpieczającego - umieszczenie w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Sędziowie stwierdzili jednogłośnie, że obowiązujące przepisy są niezgodne z konstytucją.
Zarzuty podniesione w skardze konstytucyjnej dotyczyły tego, że przepisy kodeksu karnego wykonawczego nie zapewniają osobie umieszczonej w zakładzie psychiatrycznym prawa do osobistego uczestniczenia w posiedzeniu sądu, ani prawa do wysłuchania przez sąd co do okoliczności mogących mieć znaczenie dla rzetelnego rozpatrzenia kwestii dalszego stosowania środka zabezpieczającego. Zaskarżony przepis dotyczy stosowania środka zabezpieczającego polegającego na umieszczeniu w zakładzie psychiatrycznym orzekany jest przez sąd karny wobec osoby, która w stanie niepoczytalności popełniła czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości.
Trybunał uznał, że wynikające z zaskarżonych przepisów ograniczenie gwarancji proceduralnych w zakresie postępowania, w toku którego sąd z urzędu bada zasadność dalszego pobytu sprawcy w zakładzie psychiatrycznym, nie było konieczne w rozumieniu konstytucyjnym. Ograniczenie to stanowiło w efekcie niedopuszczalną ingerencję w prawo do rzetelnego, sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy przez sąd.