Platini, mistrz Europy i zdobywca Pucharu Europy jest pierwszym byłym piłkarzem, któremu udało się objąć tak ważne stanowisko we władzach światowego futbolu. "Jestem niezwykle poruszony i szczęśliwy. To początek wielkiej przygody" - powiedział tuż po wyborach Platini.
Po ogłoszeniu wyników wyborów Platini wezwał kongres, by uznał Johanssona honorowym prezydentem UEFA. Delegaci przyjęli ten wniosek przez aklamację. "Lennart, to dla ciebie. Potrzebuję cię. Musimy być wszyscy razem" - dodał nowy szef UEFA.
Obecny na kongresie prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Sepp Blatter nie krył poparcia dla Platiniego. "Nie jestem zaskoczony decyzją kongresu. Bardzo się cieszę, że będę współpracował z kimś, kto ma taką samą wizję futbolu jak ja. Piłka nie służy jedynie do zarabiania pieniędzy" - powiedział Blatter.
W swoim przedwyborczym wystąpieniu Platini podkreślił, że chce zreformować Ligę Mistrzów, tak aby była bardziej dostępna dla zespołów ze słabszych lig. Oznacza to jednak konieczność zmniejszenia liczby miejsc dla najsilniejszych federacji. "Futbol to przede wszystkim gra, a później produkt marketingowy. Mecze są przede wszystkim widowiskiem, a nie biznesem" - mówił Platini.
Według ekspertów taka wizja futbolu przysporzyła Platiniemu głosów ze strony mniej znaczących federacji, przede wszystkim z Europy Wschodniej i z krajów powstałych po rozpadzie ZSRR. Ocenia się, że najmocniejsze federacje poparły Johanssona.
Nawet krytycy Johanssona nie odmawiają mu zasług dla rozwoju europejskiej piłki. Podkreślają, że pod jego wodzą UEFA przekształciła się z nieco staromodnej federacji z wieloma problemami (m.in. chuligaństwa na stadionach), w pełni profesjonalną organizację.
pap, ss