Działania operacyjne przeprowadzili pracownicy KAS oraz policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Przeszukali oni mieszkanie w Warszawie, w którym zarejestrowana była spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej prokurentem był obywatel Chin. Podczas przeszukania znaleziono dokumenty, z których wynikało, że spółka przez ostatnie trzy lata notowała znaczne obroty z handlu przetworzonym i nieprzetworzonym bursztynem, czego nie wykazywała jednak w składanych deklaracjach podatkowych.
W piwnicy przeszukanego domu, znaleziono maszyny do obróbki bursztynu oraz drobnego bursztynu. Sam surowiec przechowywany był w workach i luzem w pryzmach na podłodze. Łącznie zabezpieczono 2.724 kg bursztynu oraz kilkaset gotowych wyrobów jubilerskich. W budynku mieścił się sklep jubilerski, z witrynami oznaczonymi nazwą spółki, gdzie sprzedawano wyroby z bursztynu. Towary handlowe wstępnie zatrzymano jako dowód w sprawie. Pochodzenie zabezpieczonego bursztynu nie było udokumentowane. W budynku znaleziono również gotówkę w kwocie ponad 65.000 USD (256.000 zł), którą zabezpieczono by pokryć część z 440 tysięcy złotych niezapłaconego podatku VAT.
Wobec podejrzanego obywatela Chin zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju, zatrzymania paszportu, poręczenia majątkowego oraz dozoru policji.
Galeria:
Efekty działań policji przeciwko nielegalnemu handlowi bursztynem