Wskazania do zabiegu powiększania piersi
Powiększanie piersi to jeden z wielu zabiegów medycyny estetycznej. Kobiety decydują się na niego, gdy są niezadowolone z kształtu swoich piersi. Nie zawsze chodzi tylko o ich wielkość, problemem może też być słaba elastyczność skóry i spowodowana tym obwisłość piersi lub ich zbyt duża asymetryczność. Zbyt duża – gdyż praktycznie każda kobieta może zaobserwować u siebie lekką asymetrię piersi. Jednak w skrajnych przypadkach jest ona tak duża, że wymaga interwencji lekarza chirurga.
Wskazaniem do zabiegu może być także nadmierna deformacja piersi spowodowana licznym ciążami i długimi okresami karmienia piersią, zniekształcenie piersi na skutek urazów mechanicznych (np. po wypadkach), konieczność rekonstrukcji piersi po chorobie nowotworowej.
Powiększenie piersi często jest sposobem na pozbycie się kompleksów. Nie powinno być mylone z próżnością. Dobre samopoczucie ma duży wpływ na nasze życie i dlatego warto je poprawiać na wszystkie możliwe sposoby. Jeśli powiększone piersi miałyby pomóc pozbyć się stanów depresyjnych, to czemu nie? Trzeba jednak pamiętać, że operacja nie rozwiąże wszystkich życiowych problemów.
Metody powiększania piersi
Istnieją trzy popularne metody powiększenia piersi:
- Wszczepienie implantów piersiowych wypełnionych silikonem lub chlorkiem sodu. Implanty piersiowe można podzielić według kształtu na okrągłe i anatomiczne. Te pierwsze wypełniają pierś równomiernie i nadają jej okrągły kształt, drugie nadają piersi naturalny wygląd. Ta metoda uważana jest za najbardziej inwazyjną. Zabieg odbywa się w całkowitym znieczuleniu i trwa około dwóch godzin. Pacjentka musi się liczyć z dolegliwościami bólowymi w pierwszych dniach po operacji. Ból uśmierza się, podając odpowiednie leki. W okresie rekonwalescencji niewskazane jest podnoszenie rąk do góry oraz dźwiganie ciężkich przedmiotów. Po operacji pozostaną niewielkie kilkucentymetrowe blizny w dołach pachowych, pod piersiami lub wokół brodawki.
- Przeszczep tkanki tłuszczowej pobranej z brzucha lub ud to metoda, którą krótko można nazwać: dwa w jednym. Otyłe kobiety, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, mogą jednocześnie zdecydować się na korekcje kształtu piersi. Wbrew pozorom kobiety z nadwagą nie zawsze mają duży biust, czasem nawet wydaje się on nieproporcjonalnie mały.
Zabieg jest w pełni bezpieczny, ponieważ nie istnieje ryzyko odrzucenia przez organizm obcego ciała. Niestety rezultaty nie utrzymają się dłużej niż trzy lata. Ta metoda nie jest odpowiednia dla szczupłych kobiet, u których nie ma dużo tkanki tłuszczowej nadającej się do odessania. Sam zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa on od dwóch do pięciu godzin.
- Wstrzyknięcie do piersi kwasu hialuronowego. Ta metoda pozwala na skorygowanie i powiększenie piersi, jest stosunkowo tania, ale niestety nietrwała. Efekt utrzymuje się maksymalnie dwanaście miesięcy, później zabieg można powtórzyć. Jest polecana kobietom, które nie chcą bądź nie mogą poddać się operacji chirurgicznej. To także dobry sposób na powiększenie piersi „na próbę”. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, trwa on około półtorej godziny.
Tylko pierwsza metoda oferuje praktycznie nieograniczone powiększenie biustu. Druga i trzecia pozwoli powiększyć piersi maksymalnie o dwa rozmiary. Wybór metody podyktowany jest nie tylko oczekiwaniami i ceną, ale także stanem zdrowia. Nie każda kobieta może przejść skomplikowaną operację chirurgiczną, jaką jest wszczepienie implantów.
Przeciwwskazania do zabiegu powiększenia piersi
Powiększanie piersi to zabieg dla dorosłych kobiet. Nie wykonuje się go u dziewcząt w okresie dojrzewania, chociaż to one najczęściej narzekają na rozmiar swojego biustu. Kobieta zgłaszająca się do kliniki chirurgii estetycznej musi być pełnoletnia. Zabiegu nie poleca się kobietom, które jeszcze nie rodziły, lub planują kolejne ciąże.
Ponadto przeciwwskazaniami do zabiegu są:
-
Okresowe infekcje
-
Zmiany w obrębie piersi
-
Problemy skórne
-
Cukrzyca
-
Genetyczna skłonność do nowotworów
- Nadciśnienie
- Problemy z krzepliwością krwi
- Ciąża
- Karmienie piersią
Najlepsze efekty uzyskuje się u kobiet w wieku 20 – 40 lat, jednak zdarzają się pacjentki znacznie starsze, które także decydują się na operację powiększenia biustu. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, można wykonać taki zabieg nawet u sześćdziesięciolatki.