Jest to typ obuwia, który charakteryzuje się przede wszystkim wykonaniem z bardzo wytrzymałych materiałów, co sprawia, że buty trekkingowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także wpływ wszelkich czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, promieniowanie UV czy też niskie temperatury.
Wynika to oczywiście z zadania, jakie ma spełniać takie obuwie. Przygotowywane jest ono bowiem po to, aby w sposób skuteczny chronić nasze stopy, niezależnie od nawierzchni, po której się poruszamy, a także panujących warunków atmosferycznych.
Buty trekkingowe – czy warto?
Potrzeba stosowania omawianego obuwia wynika przede wszystkim z obciążeń generowanych podczas wędrowania w górach, a także w na innych trudnych obszarach. Stopy poruszające się po trudnym, nierównym terenie są narażone na liczne drobne i większe urazy, takie jak chociażby zwichnięcia czy złamania.
Poziom trudności wzrasta także wtedy, gdy podczas wędrówki nosimy ciężki plecak lub torbę. W takich warunkach narażamy się na wystąpienie wspomnianych kontuzji, ale również na szybkie pr na zmęczenie, które oczywiście w znaczny sposób utrudnia spacer czy też wspinanie się po górach.
Mając na uwadze informacje podane powyżej, warto wymienić najważniejsze zalety butów trekkingowych, które wpływają na komfort naszych wędrówek:
- doskonała ochrona – ze względu na swoją konstrukcję, a także wykorzystywane materiały, obuwie trekkingowe w sposób skuteczny stabilizuje staw skokowy, dzięki czemu chroni go przed wspomniany wcześniej urazami. Ma to znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy poruszamy się po terenie nierównym,
- zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi – dobrej jakości buty trekkingowe są wodoodporne, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że przemokną podczas wędrówek w deszczu. Bardzo dobrze radzą sobie również z różnego rodzaju zanieczyszczeniami,
- skuteczna izolacja termiczna – omawiane obuwie często polecane jest podczas wędrówek w okresie jesienno-zimowym, kiedy to temperatury spadają poniżej zera. Bardzo dobrze chronią bowiem stopy przed wychłodzenie,
- odprowadzanie wilgoci – gdy dobrze dopasujemy buty, nasze stopy nie będą pocić się tak, jak ma to miejsce w standardowym obuwiu,
- wygoda – utrzymywana jest ona na bardzo wysokim poziomie. Związane jest to przede wszystkim z zastosowanymi rozwiązaniami, dzięki którym nasze stopy mniej się męczą, zwłaszcza po wielogodzinnych spacerach.
Analizując to, w jaki sposób buty trekkingowe są przygotowywane, a także jak wpływają na nasze stopy, ich stosowanie w górach, a także podczas intensywnych wędrówek jest bardzo ważne. Dzięki temu, komfort wspinania i wędrowania jest zdecydowanie wyższy.
Jak wybrać buty trekkingowe?
Skoro wiemy już, jak duże znaczenie ma omawiany typ obuwia podczas naszych wypadów, warto pokrótce wymienić elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas ich zakupu.
- Rodzaj. Kwestia absolutnie najważniejsza, ponieważ buty trekkingowe występują na rynku w co najmniej kilku odmianach. Najważniejszy ich podział dotyczy modeli niskich oraz wysokich. Pierwsze z nich powinny być stosowane wyłącznie na trasach łatwy, na których nie mamy do czynienia z nierównościami terenu czy też ciężkim podłożem. Obuwie wysokie gwarantuje natomiast pełną ochronę w każdych warunkach.
Producenci często dzielą swoje produkty także pod względem pory roku, na którą są przygotowywane. Wymienić możemy więc letnie buty trekkingowe, specjalne modele zimowe, a także obuwie trzysezonowe (wiosna, lato, jesień).
- Podeszwa. Jej konstrukcja ma największy wpływ na komfort podróżowania po zróżnicowanym terenie. Warto podkreślić, że składa się ona z kilku elementów. Pierwszym z nich jest śródpodeszwa odpowiedzialna za amortyzację oraz stabilizację obuwia. Warto podkreślić, iż jest ona sztywniejsza, tym skutecznie okaże się tłumienie wszelkich generowanych wstrząsów. Wpływa to jednak na swobodę ruchów.
Główna część podeszwy także powinna być dobierana w zależności do poziomu sztywności. Modele elastyczne okażą się dobrym wyborem podczas pokonywania łatwych szlaków i z pustym plecakiem, natomiast te sztywniejsze do bardziej wymagających tras. Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę jest gumowy spód podeszwy – odpowiada on bowiem za przyczepność.
- Rozmiar. Wpływa on na komfort noszenia obuwia, dlatego powinien być odpowiednio dobierany. But nie może być bowiem ani zbyt luźny ani zbyt ciasny. Warto zostawić stopie pół centymetra luzu, by mogła „pracować” podczas wędrowania. Pod uwagę musimy wziąć to, że w okresie jesienno-zimowym będziemy wykorzystywać również stosunkowo grube skarpety.
- Wkładka. Należy decydować się na technologie, które gwarantują odpowiednie odprowadzanie wilgoci oraz przepuszczalność powietrza.
- Materiał. Jego rodzaj również jest zależny od tego, po jakim szlaku się poruszamy, a także w jakich warunkach. Modele zapewniające ochronę w niskiej temperaturze i podczas padającego deszczu wyposażane są w specjalne wodoodporne membrany, które wpływają również na skuteczną izolację termiczną. Z drugiej strony modele przystosowane do mało wymagających tras przygotowywane są z lekkich i dość cienkich tworzyw. Wszystko zależy więc od naszych potrzeb.
Buty trekkingowe – jaka cena?
Na koniec warto jeszcze poruszyć kwestię ceny omawianego obuwia. Nie należy ono do najtańszych, zwłaszcza modele wysokie, jednak w zamian otrzymujemy bardzo wysoką jakość wykonania, a także dostosowanie do trudnych warunków górskich.
Najtańsze buty trekkingowe kupimy za około 70-100 złotych. Będą to jednak przeważnie odmiany niskie. Za te bardziej rozbudowane należy zapłacić od 150 do nawet 1000-1300 złotych. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto więc zastanowić się nad wszystkimi poruszonymi wyżej kwestiami.