Bułgaria co roku przyciąga urlopowiczów jak magnes. Popularność tego kraju związana jest nie tylko ze słoneczną pogodą i przystępnymi cenami. Kraj ten kusi turystów również ze względu na swoją odmienność kulturową. Choć jest to państwo europejskie, posiada prawdziwie bałkańską duszę!
Bułgaria jest też jednym z najstarszych państw Europy. Położona na Półwyspie Bałkańskim, nad Morzem Czarnym, stanowi mieszankę wpływów z różnych kontynentów. Złote Piaski, piękne pasma górskie i niezwykłe krajobrazy to tylko część walorów tego kraju.
Warna – europejskie miasto z bałkańską duszą
Warna to nie tylko nazwa miasta, ale również zatoki i portu położonego nad Morzem Czarnym. W mieście jest wiele szerokich, piaszczystych plaż. Tarasowe położenie Warny sprawia, że wchodząc na wyższe punkty można podziwiać przepiękną panoramę.
W Warnie jest mnóstwo parków, w tym jeden z największych, w całości utworzonych przez człowieka parków w Europie – Park Nadmorski. Rozciąga się on wzdłuż morza, a na jego terenie znajduje się m.in. akwarium, terrarium, zoo, fontanny, plac zabaw oraz planetarium i Aleja Astronautów. Pełne zieleni są także obrzeża miasta. Wyjeżdżając poza miasto, można podziwiać zielone gąszcze winnic, lasy i ogrody.
Miasto słynie z licznych festiwali, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Pod koniec maja odbywa się Międzynarodowe Spotkanie Chórów, a w kolejnych miesiącach m.in. festiwal teatralny, jazzowy, filmowy, festiwal muzyki poważnej czy biennale grafiki, a także… Festiwal Róż i Festiwal Rzeźby z Piasku.
W mieście znajduje się mnóstwo dyskotek, restauracji i deptaków. Odwiedzając liczne stoiska, można zakupić bułgarskie wino, tradycyjne haftowane obrusy i bluzki, a także miejscowe wyroby garncarskie. Turyści chętnie spacerują wieczorami promenadą wzdłuż plaży lub przesiadują w jednej z kawiarenek na głównym placu Warny – Placu Nezawisimost.
Od rzymskich term po "pomnik rosyjski"
By mówić o zabytkach Warny należy przypomnieć sobie historię miasta. Jak bowiem wyjaśnić istnienie obok siebie rzymskich ruin, architektury tureckiej, bizantyjskich fortyfikacji, a także Pomnika Przyjaźni Bułgarsko-Sowieckiej?
Przypomnijmy: pierwsze plemiona koczownicze zaczęły napływać na teren obecnej Bułgarii już w IV wieku p.n.e. W I wieku teren został zdobyty przez Rzymian, a następnie stał się celem najazdów Hunów i Gotów. Państwo Bułgaria zostało założone w 681 roku przez Asparucha, a w 1018 podbite przez Bizancjum,by pod koniec średniowiecza stać się częścią państwa osmańskiego.
Pod koniec XIX wieku państwo uzyskało niepodległość jako Księstwo Bułgarii. W 1908 roku stało się w pełni niepodległe. W kolejnych latach przez kraj przetoczyły się wojny bałkańskie, a następnie I oraz II Wojna Światowa. W 1946 roku została ustanowiona republika ludowa,
a władzę objęła Bułgarska Partia Komunistyczna. Pod koniec 1989 roku powstała demokratyczna republika parlamentarna.
Wobec tak długiej historii nie powinny nas dziwić rzymskie termy w Warnie wybudowane w II wieku n.e. za panowania cesarza rzymskiego Antoninusa Piusa, ani rzymskie łaźnie na bulwarze Primorskim.
Symbol Warny – widoczna z daleka, charakterystyczna z uwagi na swoje wielkie złote kopuły Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy wzniesiona została w stylu neobizantyjskim pod koniec XIX wieku. Miała być symbolem wdzięczności narodu bułgarskiego wobec Rosji za wyzwolenie spod okupacji tureckiej.
Z historią Warny związana jest również postać króla Władysława III. Król po bitwie w 1444 roku otrzymał od Bułgarów przydomek Warneńczyk i dziś uznawany jest przez nich za bohatera narodowego. Jego mauzoleum szczególnie chętnie odwiedzane jest przez Polaków.
W Warnie możemy natknąć się też na pamiątki przeszłości komunistycznej – takie jak Pomnik Przyjaźni Bułgarsko-Sowieckiej, przed którym do 1989 roku płonął ogień, a delegacje składały kwiaty.
Warna – nietuzinkowe miasto na wyciągnięcie ręki
Ceny w Bułgarii są bardzo przystępne. W czasie pobytu w Warnie warto stołować się "na mieście" gdyż bułgarska kuchnia należy do jednych z najsmaczniejszych w Europie. Ponadto tutejsze wina należą do bardzo dobrych, a charakteryzują się stosunkowo niską ceną.
Jak dotrzeć do Warny? Droga samochodem do Bułgarii nie jest komfortowa m.in. z uwagi na przeciętny stan dróg w Rumunii. Pocieszający jest fakt, że Warna posiada drugie co do wielkości lotnisko w Bułgarii, które obsługuje bezpośrednie połączenia z Warszawy.
Połączenia do Warny będą realizowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT od 9 czerwca. Samolot wystartuje z Warszawy o godz. 9:10, a w Warnie wyląduje o godz. 12:10 czasu lokalnego. Połączenia będą odbywać się raz w tygodniu w niedzielę. Cena za lot jest bardzo atrakcyjna – do Warny można polecieć już od 505 zł w obie strony!
Do wyboru jest m.in. klasa LOT Economy Class, LOT Premium Economy oraz LOT Business Class. Bilety na bezpośredni rejs z Warszawy do Warny dostępne są m.in. na stronie lot.com (Sprawdź szczegóły na: https://www.lot.com/pl/pl/loty-warszawa-warna) w biurach LOT Travel i poprzez Contact Center.