Przełomowy watykański szczyt odbędzie się pod hasłem „Ochrona nieletnich w Kościele”. Rozpocznie go modlitwa i przemówienie papieża Franciszka, który nada kierunek debacie. Tematem czterodniowych rozmów ma być stawienie czoła problemowi pedofilii w Kościele, przyjęcie konsekwencji wykorzystywania ofiar, wysłuchanie ich oraz najtrudniejszy chyba temat – odpowiedzialności biskupów i przejrzystości działań kościelnych struktur w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych.
Jednym z celów, jakie stawiają sobie organizatorzy szczytu, ma być zmiana nastawienia wśród duchownych, by „nikt więcej nie udawał, że nie widzi”. Jednocześnie w Watykanie podkreśla się, że nie jest to jedynie działanie medialne, prowadzone w celu odzyskania wiarygodności. Tej nie da się bowiem, jak przekonują organizatorzy, odzyskać w ciągu kilkudniowych obrad.
Szczyt ws. ochrony nieletnich
W trakcie szczytu zaplanowanego na 21-24 lutego w Watykanie poruszone zostaną zagadnienia takie jak walka z pedofilią i ochrona nieletnich. W zwołanym przez papieża Franciszka spotkaniu udział wezmą przedstawiciele episkopatów z całego świata oraz ponad 20 przełożonych żeńskich i męskich zgromadzeń. Duchowni mają poruszyć także kwestię odpowiedzialności biskupów wobec molestowania w Kościele, a jednym z ważniejszych punktów szczytu ma być liturgia pokutna.
Przewodniczący KEP nie pojedzie na szczyt
„Od kilku dni abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, jest hospitalizowany z powodu ostrego zapalenia płuc, dlatego Konferencję Episkopatu Polski na spotkaniu przewodniczących episkopatów z Papieżem Franciszkiem nt. ochrony małoletnich w Kościele reprezentował będzie abp Marek Jędraszewski” – poinformował we wtorek 19 lutego na Twitterze rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. W skład polskiej delegacji poza zastępcą przewodniczącego KEP wejdą także: biskup Artur Miziński – sekretarz generalny KEP oraz o. Adam Żak – koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.