Coraz więcej osób jest zainteresowanych elastycznymi formami pracy. Według sondażu agencji badawczej Morar Consulting, zleconego przez Polycom, na świecie już blisko ⅔ pracowników ma możliwość pracy zdalnej. W Polsce te liczby wyglądają zdecydowanie inaczej, co ukazuje badanie przeprowadzone przez Kantar TNS i Remote-Now (“The Remote Future. Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników”). Jedynie co trzeci Polak może korzystać z przywileju pracy zdalnej, natomiast zdecydowana większość chciałaby mieć taką możliwość.
Cel: elastyczność
Pracownikom zależy na elastyczności – nienormowanym czasie pracy, czy też możliwości pracy zdalnej. Takie możliwości postrzegane są przez nich jako benefity, które mogą mieć kluczowy wpływ na decyzję dotyczącą zmiany pracy. To ważna wiedza dla pracodawców, dla których pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników jest często dużym wyzwaniem.
Czas to pieniądz
Im więcej pracownik ma czasu dla siebie, tym większe są szanse na osiągnięcie przez niego odpowiedniego work-life balance. Najwięcej tych cennych godzin marnowanych jest podczas dojazdów z i do pracy. Praca zdalna – nawet sporadyczna – stanowi doskonałą odpowiedź na ten problem.
Zaufanie jest kluczem
Aby praca zdalna, a także inne formy elastycznego zatrudnienia zdały egzamin, potrzebne jest zaufanie między pracodawcą a pracownikiem. Pracodawcy często mają problem z brakiem kontroli – obawiają się, że nie wiedzą do końca, co pracownik robi w godzinach pracy. Efekty mogą być jednak skutecznie mierzalne – liczy się przecież jakość wykonanego zadania.
Czego oczekują rodzice
Praca elastyczna, a zwłaszcza zdalna jest doskonałym rozwiązaniem dla młodych rodziców, którzy spośród wszystkich grup na rynku pracy mają największe trudności z pogodzeniem kariery i życia osobistego. Specyfika wielu zawodów pozwala na efektywne zarządzanie czasem i daje możliwość rozwoju zawodowego przy jednoczesnej opiece nad małym dzieckiem. Pracownik musi jednak otrzymać na to szansę od pracodawcy.
Z pomocą przychodzi technologia
Większość dziedzin naszego życia napędza obecnie technologia. Podobnie jest w przypadku pracy. Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne sprawiają, że praca na odległość może być bardziej efektywna niż kiedykolwiek. Dzięki zaawansowanym możliwościom wideokonferencyjnym, na przykład tym od firmy Polycom, relacje między pracownikami i efektywność mogą być na bardzo wysokim poziomie przy jednoczesnej nieobecności tych osób w biurze.
Elastyczna praca, zwłaszcza zdalna, może być rozwiązaniem, które pomoże osiągnąć ludziom work-life balance. Z pewnym przygotowaniem technologicznym i odpowiednią dawką zaufania ze strony pracodawcy, elastyczne modele zatrudnienia dadzą pracownikom większą satysfakcję z pracy, a osiągnięte rezultaty zadowolą wszystkie strony.