Pekin to drugie, po Szanghaju, największe miasto Chin pod względem liczby ludności. Zamieszkuje je blisko… 22 miliony ludzi! To największy ośrodek polityczny, oświatowy, gospodarczy i kulturalny Chin. Rozwija się tu m.in. przemysł samochodowy, elektroniczny, chemiczny, spożywczy i rafineryjny.
Dzięki swojej długoletniej historii Pekin posiada niezwykłą kolekcję architektury i sztuki. Czym mogą się poszczycić wynalazcy kompasu, papieru i porcelany? Co warto zobaczyć w stolicy Chin? Możliwości jest wiele. Wystarczy wspomnieć, że w Pekinie jest aż siedem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO!
Wielki Mur Chiński – starożytność na wyciągnięcie ręki
Wielki Mur Chiński to imponujący przykład starożytnej architektury obronnej, który do dzisiaj budzi respekt. Warto dodać, że w przeszłości służył nie tylko do obrony cywilizacji chińskiej przed barbarzyńcami, ale także… demonami hulającymi po nieurodzajnych stepach.
Konstrukcja była wznoszona za panowania kilku dynastii w ciągu kilkuset lat, a jej długość, według szacunków, wynosi nawet 21 196 km! Niestety, znaczna część Wielkiego Muru uległa zniszczeniu. Najpopularniejszym, dość dobrze zachowanym, odrestaurowanym odcinkiem jest Badaling nieopodal Pekinu, a także Jinshanling, Gubeikou i Miutanyu.
Zakazane Miasto – zakaz wstępu przez 500 lat!
Zwiedzanie Zakazanego Miasta robi ogromne wrażenie. Nic dziwnego! To historyczne miejsce i jeden z najbardziej monumentalnych obiektów w Pekinie. Wejście tutaj było zakazane przez blisko 500 lat! Tutaj podejmowane były najważniejsze decyzje, których skutki miały wpływ na kolejne tysiąclecia.
W Zakazanym Mieście, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, można podziwiać największy na świecie pałac cesarski dynastii Ming i Qing z XV wieku oraz kompleks komnat, pawilonów, placów i ogrodów. Potężne, czerwone bramy, złote dachy budynków cesarskich, bogactwo zdobień i detali oraz wszechobecne tu wizerunki smoków zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów!
Nieopodal Zakazanego Miasta warto zwrócić uwagę na tzw. hutongi. To tradycyjne chińskie domy w starym stylu.
Dzielnica artystów
Będąc w Pekinie warto również odwiedzić 798 Art. District. To dzielnica artystów pełna przeróżnych galerii sztuki. Choć najwięcej jest tu chińskiej sztuki nowoczesnej, można zobaczyć także akcenty tradycyjne i zachodnie. Okoliczne restauracje, bary i kawiarnie sprawiają, że jest to idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu.
Malownicze tarasy ryżowe
Symbolem chińskiej kuchni jest uprawiany od tysięcy lat ryż. Chiny mogą pochwalić się największymi zbiorami ryżu na świecie! Jednym z najpiękniejszych krajobrazów Chin są… tarasy ryżowe w Jiunyang. Na zboczach wzgórz tworzą one bajkowe, kolorowe pejzaże, które w zależności od pory dnia i roku przybierają różne barwy. Nic dziwnego, że licznie przybywają tu artyści i fotografowie!
Bezpośrednie połączenie LOT-em do Chin!
Bezpośrednio z Warszawy do Pekinu można polecieć Polskimi Liniami Lotniczym LOT. Podróż z Polski do Chin trwa ok. 8-9 godzin. Już 28 października LOT uruchomi drugie bezpośrednie połączenie do Pekinu na lotnisko Pekin-Daxing.
Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia dalekodystansowe nie tylko do Pekinu, ale także do innych największych miast Azji – m.in. Tokio, Singapuru, Seulu i Delhi. Połączenia do Pekinu obsługiwane są przez nowoczesne Dreamlinery – Boeingi 787. Dokonując rezerwacji można wybrać preferowaną przez siebie klasę – LOT Economy Class, LOT Premium Economy lub LOT Business Class. Podczas lotu podróżni mogą skorzystać z oferty posiłków, napojów oraz przekąsek. Dzięki zróżnicowanemu menu każdy znajdzie coś dla siebie.
Szczegóły dostępne są na stronie https://www.lot.com/bilety-lotnicze/loty-do-pekinu.
Pekin to niepowtarzalne, wschodnioazjatyckie miasto - pełne elektrycznych rowerów, egzotycznych przypraw, herbaciarni i emerytów ćwiczących tai-chi! To niezwykłe miejsce, w którym, jak nigdzie indziej, nowoczesność przeplata się z wielowiekową tradycją!