Pierwsze prace porządkowe
Kiedy zima zaczyna odpuszczać, a pogoda staje się coraz łagodniejsza, ogrodnicy powinni bacznie śledzić prognozy pogody, by zacząć pierwsze prace porządkowe tuż po ostatnich przymrozkach. Zazwyczaj następuje to na przełomie marca i kwietnia, choć klimat w Polsce zmienia się, co oznacza, że wiosna może nadejść nieco wcześniej. Gdy zrobi się cieplej, należy ocenić stan ogrodu po zimie i dostosować do niego zakres zabiegów pielęgnacyjnych.
-
odkrywanie roślin
Wyższe temperatury i coraz łagodniejsza aura pozwalają na odkrycie roślin, które były zabezpieczone przed mrozem agrowłókniną, słomą, gałęziami, torfem i korą lub okopane ziemią. Trzeba jednak uważać na silniejsze słońce, które mogłoby je uszkodzić. Dlatego najlepiej wybrać jeden z pochmurniejszych dni wczesnej wiosny. Materiały służące do okrywania roślin możesz wykorzystać ponownie, jeśli tylko będziesz je dobrze przechowywać. Odpowiednie do tego będzie suche i przewiewne miejsce, np. duża komórka lub strych.
-
grabienie i pielęgnacja trawnika
Wczesną wiosną zadbaj również o porządek na trawniku. Podstawową czynnością pielęgnacyjną będzie grabienie pozostałych po jesieni i zimie starych części roślin, pędów i liści. Dzięki temu będziesz mógł także ocenić stan darni. Może okazać się, że konieczne będzie pozbycie się wierzchniej warstwy trawnika (filcu) przy pomocy wertykulatora oraz naprawa powstałych podczas mroźnych dni ubytków. Jeśli w trawniku pojawiły się „dziury”, przeprowadź aerację całej gleby, a następnie w pustych, przerzedzonych miejscach rozsiej mieszankę nasion trawy połączoną z glebą próchniczą.
-
planowanie i porządkowanie rabat
Marzec to także czas na porządkowanie już zastanych rabat oraz planowanie nowych. Przyda się wygrabienie obumarłych części roślin oraz przycięcie suchych pędów bylin. Jeśli przechowywałeś cebulki kwiatów, to również czas na przyjrzenie im się bliżej. Jeżeli znajdziesz takie, które mają czarne lub brunatne plamy, koniecznie się ich pozbądź – są zainfekowane przez wirusy lub grzyby. Mogą nie zakwitnąć, a do tego zarazić pozostałe cebulki.
Przygotowanie gleby i nawożenie
Kiedy już oczyścisz rabaty, minimum na tydzień przed wysiewem i sadzeniem roślin, warto przygotować glebę. Przyda się zbadanie odczynu pH, dzięki czemu będziesz mógł dobrać odpowiednie rośliny lub zdecydować się na właściwy nawóz. Wczesna wiosna to najlepszy czas, aby odżywić wzrastające pędy. Warto np. gliniastą glebę wymieszać z piaskiem, a tą zbyt piaszczystą wzbogacić torfem, kompostem lub obornikiem. Można również zmienić kwaśny poziom pH, dodając dolomitu, a zasadowy – stosując siarczany.
Przycinanie roślin na wiosnę
-
Kiedy i w jakich warunkach przycinać rośliny?
Obowiązuje tutaj taka sama zasada jak przy innych wiosennych pracach w ogrodzie: dobrym czasem na przycinanie jest okres po ostatnich przymrozkach, kiedy panują już dodatnie temperatury, ale zanim jeszcze rozwiną się liście. Najlepiej prace te wykonywać w suchy dzień. Zasady te dotyczą jednak roślin, których termin kwitnienia przypada na lato, a nie na późną wiosnę. Tak należy postąpić np. w przypadku róż lub hortensji, ale nie np. z lilakami i forsycjami, które najlepiej przycinać dopiero po okresie kwitnienia, czyli w okolicach maja. Początek marca to nadal dobry czas na tzw. zimowe podcinanie drzew i krzewów owocowych. Wczesną wiosną można też usuwać stare, chore lub zniszczone gałęzie drzew i krzewów.
-
Jakie rośliny i krzewy przycinać wiosną?
- drzewa i krzewy kwitnące latem
- drzewa i krzewy owocowe
- żywopłoty liściaste
- krzewy ozdobne.
-
Których roślin nie przycinać wczesną wiosną?
Wczesną wiosną lepiej poczekać z przycinaniem:
- drzew i krzewów kwitnących późną wiosną (zabieg należy przeprowadzać po przekwitnięciu)
- iglaków, np. tuj, cisów, jałowców (przycinaj je późną wiosną, kiedy jesteś już pewien, że mróz nie powróci).
Przycinania nie wymagają:
- magnolia
- różanecznik
- oczar
- kalina
- kasztanowiec.
-
Czym i jak przycinać drzewa i krzewy?
Podstawą prawidłowo przeprowadzonego przycinania jest nie tylko czas i technika, ale także dobór odpowiednich narzędzi. Powinny być dobrze naostrzone, aby sprawnie przeciąć gałęzie i pędy, nie uszkadzając ich delikatnej struktury i nie kalecząc rośliny. Najlepiej użyć dedykowanegosekatora do gałęzi, nożyc i pił ręcznych, a do pracy przy podcinaniu drzew wybrać narzędzia na wygodnym wysięgniku. Aby ułatwić sobie pracę przy żywopłocie, warto wykorzystać też nożyce elektryczne.
Istotny jest również sposób cięcia. Powinno być prowadzone na ukos i skierowane w dół od oczka. Rośliny, które chcesz odmłodzić, podetnij krócej, aby zmobilizować je do wypuszczania nowych pędów. Warto też przyciąć dopiero posadzone drzewa owocowe. Żywopłoty należy podcinać o około 10-20 cm. Młode pnącza zetnij o około 1/3 długości, a starsze jedynie oczyść z obumarłych części.
Wysiewanie i sadzenie roślin
Wiosna w ogrodzie to czas na sianie nasion. Kiedy zaplanujesz już rozmieszczenie rabat, zajmij się przygotowaniem gleby i porządkami. Możesz zacząć wysiewać do gruntu odporniejsze rośliny ozdobne, tj. astry, aksamitki, niecierpki, chabry, groszek pachnący, mak ogrodowy lub nagietki. Pod koniec marca przygotuj też rozsady – wysadzając je do skrzynek umieszczonych w pomieszczeniu.
Marzec to również dobry czas na zajęcie się podziałem bylin, np. lawendy, macierzanki, paproci, rojników, rozchodników, dzwonków.
Wczesną wiosną możesz również zacząć siew niektórych warzyw. Kiedy zrobi się już cieplej, do gruntu mogą trafić nasiona: marchwi, cebuli, kopru, grochu, czosnku, pietruszki, rzodkiewki.
Jeśli chcesz cieszyć się własnymi pomidorami lub papryką, warto wysiać je do pojemników i ustawić w ciepłym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 21 stopni. Kiedy wykiełkują, można ją obniżyć do około 18 stopni. Nie zapomnij również o regularnym podlewaniu.
Zioła oraz kapustę, seler, por, sałatę i kalarepę najlepiej wysiewać w foliowym tunelu lub szklarni, ponieważ są one mniej odporne na niskie temperatury, które jeszcze mogą wystąpić wczesną wiosną.
Jeśli nie chcesz czekać do jesieni, już na początku marca zasadź również rośliny z odkrytym korzeniem. Istotne jest przy tym odpowiednie przygotowanie podłoża, przekopanie go i wyrównanie, a także obfite podlanie świeżo posadzonej rośliny.
Nawożenie i opryski roślin na wiosnę
Po zimie rośliny potrzebują odpowiedniego odżywienia, dlatego w marcu warto zastosować pobudzające do wzrostu nawozy azotowe. Dobrze sprawdzą się też te dedykowane danym roślinom, czy uwalniające składniki w dłuższym czasie.
Należy też zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami, dokonując pierwszych oprysków środkami ochrony roślin (mających działanie grzybo-,owado- i chwastobójcze). Jeśli w ogrodzie masz świerki i modrzewie oraz jabłonie i śliwy, może zagrażać im przędziorek sosnowiec. Aby je przed nim uchronić, zdecyduj się na środek na bazie parafiny. Do drzew owocowych stosuje się również opryski z dodatkiem miedzi, zabezpieczające przed chorobami grzybowymi.