Termin LGBT (z ang. lesbian, gay, bisexual, transgender) powstał w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, jednak do powszechnego obiegu wszedł dopiero w latach 90. Istnieją różne skrótowce rozwijające ten podstawowy termin, jak LGBTQ – obejmujący osoby, które identyfikują się jako queer lub nie są pewne swojej tożsamości seksualnej (questioning) czy LGBTI – osoby interpłciowe. Akronimy te są niekiedy łączone, tworząc jeden wspólny – LGBTIQ lub LGBT+ – by objąć spektrum seksualności i tożsamości płciowych.
Osoby queer nie chcą określać swojej orientacji i tożsamości takimi słowami jak heter, gej, lesbijka, osoba biseksualna czy transpłciowa. Nie czują, że słowa te dobrze je opisują lub nie chcą dzielić w ten sposób ludzi.
LGBT+ obejmuje:
- Gejów – mężczyzn, którzy zakochują się w innych mężczyznach.
- Lesbijki – kobiety, które zakochują się w innych kobietach.
- Osoby interpłciowe, czyli te, które urodziły się jednocześnie z męskimi oraz żeńskimi cechami fizycznymi. O ich płci decyduje najczęściej rodzina lub lekarze. W takiej sytuacji po urodzeniu przeprowadza się operację u takiej osoby, aby została ona dziewczynką lub chłopcem. Kiedy osoba interpłciowa dorasta, okazuje się, że była to pomyłka.
- Osoby transpłciowe to osoby, które czują, że ich płeć jest inna, niż ta przypisana im przy urodzeniu.
- Osoby biseksualne to osoby, które zakochują się i w mężczyznach i w kobietach.
Orientacja seksualna a tożsamość płciowa
Orientacja seksualna (opisująca to, w kim się zakochujesz i kto ci się podoba – heteroseksualizm, homoseksualizm, biseksualizm) i tożsamość płciowa (opisująca, to, z jaką płcią się identyfikujesz) to dwie różne i niezależne od siebie rzeczy. Jak podkreśla Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza – można być osobą trans (chcieć uzgodnić płeć) i hetero (kochać osoby innej płci, niż własna). Można też być osobą homoseksualną (kochać osoby tej samej płci) i cispłciową (czuć się dobrze z płcią przypisaną przy urodzeniu).
Czytaj też:
Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego USA. Dotyczy osób LGBT