Firana na okno dachowe – dlaczego warto
Okno dachowe to dość specyficzny rodzaj okna. Umieszczone w spadzistym dachu nie daje szans na zaglądanie do wnętrza. Mogłoby się wydawać, że takie okno nie potrzebuje firanki, bo o prywatność możemy być spokojni. Jednak nie zapominajmy, że firanka pełni w domu nie tylko funkcję praktyczną. To przede wszystkim nietuzinkowa dekoracja okna oraz mistrzowska kropka nad „i”. Pomieszczenia z firankami odbierane są jako bardziej przytulne, swojskie, domowe, zachęcające do dłuższego pobytu. Pokój bez okien kojarzony jest raczej z pokojem biurowym lub… remontem. Dla wielu osób remont jest jedynym usprawiedliwieniem braku firanek w oknach.
Okno dachowe faktycznie jest specyficzne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by i takie okno udekorować firanką. I wcale nie oznacza to, że firanka będzie odstawała metr dolnej krawędzi okna.
Firana na okno dachowe – jak powiesić, by nie odstawała od okna
Są dwie szkoły wieszania firanek i zasłon na oknach dachowych. Pierwsza zakłada użycie jednego karnisza i upięcie firanki w dolnej części okna za pomocą chwostów lub taśm, które następnie zostaną przyczepione do uchwytów znajdujących się w dolnych narożnikach okna. W drugiej wersji potrzebne są dwa równolegle rozmieszczone karnisze – jeden nad oknem, drugi pod nim. Jeśli zdecydujemy się na tę wersję, najlepszym sposobem na powieszenie firanek będą przelotki rozmieszczone w dwóch rzędach – na górze i na wysokości drugiego karnisza, czyli w miejscu styku sufitu i ściany. Dzięki temu firanka będzie dobrze przylegała do okna, pozostała, jej część udekoruje ścianę.
Można też w czterech narożnikach okna zamontować uchwyty i do nich przyczepić firankę. Będzie wówczas wyglądała nieco jak klasyczna roleta.
Firana na okno dachowe – jaka tkanina na firanę
Dobór tkaniny na okno dachowe zależy raczej od ogólnego wystroju wnętrza niż od samego faktu, że mamy do czynienia z oknem dachowym. Niemniej jednak przy takim oknie można sobie pozwolić na nieco więcej. Nie musimy troszczyć się o prywatność, więc jak najbardziej dopuszczalne są ażurowe firany o rzadkim splocie lub firany z ażurowymi wstawkami, także o dużych dziurkach. Raczej nie widuje się na oknach dachowych firan makaronów, ale jeśli ktoś ma ochotę może i takie firany powiesić. W taki wypadku makarony przekłada się między dolny karnisz a ścianę.
Podobnie jak w przypadku innych okien, tak i tu warto trzymać się zasady, iż w minimalistycznych wnętrzach wieszamy firany gładkie, jednolite, w aranżowanych nieco mniej oszczędnie – dekoracyjne firany na przelotkach z nadrukami lub firany kolorowe. Wybór najczęściej pada na niegniotącą markizetę oraz na tiul i żakard.
Firana na okno dachowe – biała czy kolorowa
Kolejna kwestia, która w mniejszym stopniu zależy od rodzaju okna, w większym od wystroju wnętrza. Tu jednak warto pamiętać, że ciemne firanki zaciemniają pomieszczenie i jeśli okna wychodzą na północ lub północny zachód, to lepiej trzymać się klasycznej bieli. W innym przypadku można powiesić firanki pastelowe, beżowe, lub srebrne, a miłośnicy awangardowych rozwiązań bez trudu znajdą firanki w kolorze granatu, grafitu, soczystej czerwieni, butelkowej zieleni, a nawet czerni.