Dr Paulina Sobiczewska, dyrektor merytoryczny Szkoły Trenerów Uniwersytetu SWPS
Trener to osoba, która w sposób mniej lub bardziej warsztatowy przekazuje wiedzę i uczy wybranych umiejętności. Natomiast zadaniem facylitatora jest organizacja sposobu pracy nad jakimś zagadnieniem i wsparcie w poszukiwaniu rozwiązań. Wiedza tkwi w zespole, który zna potrzeby organizacji, jej procesy biznesowe, czy uwarunkowania rynkowe.
Czytaj też:
Nowa „moda” w epidemii. Kim są antymaseczkowcy?
Podczas sesji facylitator proponuje metody pracy, które neutralizują to, co przeszkadza uczestnikom warsztatu w wypracowaniu rozwiązań, nierzadko nowych i niestandardowych, a także w skutecznej realizacji wyznaczonych celów.
Facylitator jest niezbędny, kiedy w organizacji pojawia się problem lub gdy trzeba wypracować rozwiązanie, zebrać i przeanalizować pomysły, wybrać te, które są najlepsze i mają realną możliwość ich wdrożenia. Będzie niezastąpiony przy opracowaniu strategii przełożeniu jej na konkretne działania. Kiedy trzeba zareagować, zrobić „coś”, kiedy nie do końca wiadomo „co” - często wiemy, że potrzebne jest działanie, ale nie wiemy, co konkretnie będzie użyteczne i jak się do tego zabrać.
Dziś, w czasie pandemii, wiele firm boryka się z tym problemem. Szczególnie z perspektywy pracy zdalnej, w której sposób prowadzenia spotkań, dynamika pracy grupy, czy jakość komunikacji są zupełnie różne od tych realizowanych w formule stacjonarnej.
Czym różni się trener od facylitatora?
Mówiąc obrazowo, trener stoi przed grupą, a facylitator – za grupą. Trener jest widoczny przez cały czas szkolenia, a facylitator schowany za plecami uczestników, aby nie odwracać ich uwagi. Trener jest wyraźnym liderem, osobą która posiada znacznie większą wiedzę merytoryczną niż uczestnicy szkolenia. Facylitator jest osobą, która proponuje technikę pracy, określa jej reguły, czasem interweniuje, dopytuje, przypomina o jakiejś zasadzie, zachowuje czujność, żeby podjąć potrzebne działanie, ale daje uczestnikom możliwie dużo przestrzeni do wykorzystania ich fachowej wiedzy. Facylitator staje się „nawigatorem grupy” tworzącym odpowiednią atmosferę i podpowiadającym różne techniki rozwiązywania problemów pozwalających budować synergię w zespole, pozostawiając jednocześnie „merytorykę” uczestnikom.
Przykładem pokazującym różnicę między trenerem a facylitatorem, może być proces usprawnienia procesów sprzedaży w organizacji. W sytuacji, w której organizacja chce zmienić przyjęte procesy sprzedażowe, może zatrudnić trenera, który w trakcie jednego lub kilku szkoleń przekaże zespołowi wiedzę i nauczy wybranych umiejętności z zakresu technik sprzedażowych. Firma, która będzie dążyć do usprawnienia procesów sprzedażowych na bazie wiedzy swoich pracowników, zatrudni facylitatora, który wspólnie z wybranymi pracownikami (niekoniecznie wyłącznie z obszaru sprzedaży), w trakcie odpowiednio przygotowanych sesji, wypracuje nowe bądź zmodyfikuje dotychczasowe standardy w sposób zapewniający ich wyższą niż dotychczas efektywność.
Facylitator optymalizuje pracę grupy tak, aby przyniosła jak najlepsze efekty i umożliwiła realizację zamierzonych celów. Jest osobą neutralną, która pomaga w rozpoznaniu problemów i określeniu możliwych rozwiązań. Trener musi posiadać obszerną wiedzę z tematu, którego dotyczy szkolenie. Facylitator nie musi znać się merytorycznie na zagadnieniach, nad jakimi pracują uczestnicy, jednak to dzięki jego wsparciu grupa osiąga sukces i wypracowuje rozwiązanie.
Szkoła Trenerów Uniwersytetu SWPS kształci zarówno trenerów jak i facylitatorów. Oferta Szkołyjest elastyczna, można zapisać się na wybrane moduły szkoleniowe, aby uzupełnić wybrane przez siebie kompetencje, a jeśli jesteśmy na początku drogi zawodowej, możemy skonfigurować własny program dyplomowy, wybierając profil dyplomu zgodnie z trendami i własnymi zainteresowaniami i już od jesieni rozpocząć kształcenie na trenera. Szkoła oferuje wsparcie dla trenerów o różnym stopniu zaawansowania, a jej wszechstronne podejście do wyzwań pracy trenera gwarantuje szerokie grono znanych z rynku trenerów.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.