Ergonomia domowego gabinetu
Przygotowując przestrzeń biurową we własnym mieszkaniu, należy przede wszystkim pamiętać o zasadach ergonomii. Powinien to być decydujący czynnik przy wyborze każdego elementu umeblowania i aranżacji tej strefy. Do pewnego stopnia home office może mieć uniwersalny charakter. Przy małym wnętrzu trudno wymagać, by przestrzeń przeznaczona na pracę biurową była w pełni oddzielona od pozostałych części mieszkania. Miejsce to trzeba jednak projektować z myślą o jego funkcjonalności oraz wykonywaniu obowiązków zawodowych. Należy poszukiwać rozwiązań praktycznych, które pomagają w osiągnięciu większej produktywności, pozwalają dłużej zachować koncentrację i nie przyczyniają się do wzrostu poczucia zmęczenia.
Właśnie dlatego ergonomia domowego miejsca pracy jest tak ważna. To też jest powód, dla którego w home office warto stawiać na ergonomiczne krzesła biurowe, zwłaszcza że telepraca najprawdopodobniej zostanie z nami na dłużej. Staje się ona coraz bardziej popularna, co jest m.in. efektem pandemii i wprowadzanych przez państwo obostrzeń i ograniczeń. Zobligowani do pracy z domu, musimy się przystosować do nowej rzeczywistości i sprostać pojawiającym się wyzwaniom. Właściwa aranżacja domowego biura rozwiązuje przynajmniej część problemów związanych z pracą zdalną.
Organizując gabinet w mieszkaniu zgodnie z zasadami ergonomii, trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii. Duże znaczenie ma odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy. Zaleca się, by w jak największym stopniu wykorzystywać światło naturalne. Oświetlenie sztuczne powinno zaś mieć charakter punktowy i natężenie minimum 500 luksów o temperaturze barwowej zbliżonej do światła naturalnego.
Dobrze, gdy niezbędne do pracy dokumenty i narzędzia są poukładane w zasięgu ręki. Dzięki temu nie rozpraszamy się, szukając potrzebnych akcesoriów lub papierów, a praca jest bardziej efektywna. Spory wpływ na komfort pracy będzie miało ustawienie mebli względem siebie. Odpowiednio wysokie biurko, monitor w optymalnej odległości (czyli minimum 60-70 cm odległości od twarzy, zależnie od przekątnej ekranu), obecność podnóżka, dostateczna liczba półek, szafek i szuflad w pobliżu biurka – to wszystko może zapewnić maksymalny komfort pracy. Istotny jest także wybór ergonomicznego krzesła do pracy biurowej.
Krzesło biurowe – najważniejszy mebel w home office
Biurko oraz krzesło to podstawa domowego gabinetu. Oba te meble muszą być do siebie dobrze dopasowane. Ale to przede wszystkim krzesło wpływa na jakość i komfort pracy. Jeśli jest niewygodne, o wiele szybciej się męczymy. Jeśli jest źle wyprofilowane i nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla pleców, z czasem może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza tych związanych z bólem kręgosłupa, karku i szyi.
Oczywiście, można też korzystać ze zwykłego krzesła, nawet takiego, które wykorzystuje się w kuchni czy jadalni. Takie podejście jest jednak mało praktyczne i niekomfortowe. Krzesła do codziennego użytku nie są zaprojektowane z myślą o wykorzystywaniu ich do kilkugodzinnej pracy biurowej. Ich ograniczona funkcjonalność sprawia, że w dłuższej perspektywie nie jest to najlepszy wybór do home office. Lepiej postawić na mebel przeznaczony do pracy biurowej.
Dobre, ergonomiczne krzesło odznacza się szerokim zakresem regulacji. Standardem jest ustawianie wysokości siedziska, wychylenia oparcia oraz jego blokady w określonej pozycji. Bardziej zaawansowane modele pozwalają zmienić położenie niemal każdego elementu krzesła. Umożliwiają regulację zagłówka, podłokietników, siedziska i to nie tylko w jednej, a w kilku płaszczyznach. Przykładowo, model Ergohuman Plus Elite polskiej marki Grospol pozwala na przesunięcie podłokietnika do przodu i do tyłu, w lewo i w prawo, na wysokość w górę i w dół, a także kąta położenia nakładki. Co więcej, fotel ten posiada regulację wysokości oraz wychylenia oparcia, pozycji niezależnej części lędźwiowej oparcia, pozycji zagłówka, głębokości i wysokości siedziska. Szeroki zakres ustawień tego modelu sprawia, że każdy użytkownik bez trudu dopasuje go do swoich potrzeb.
Szeroki zakres regulacji jest największą zaletą jaką mają ergonomiczne krzesła biurowe. Pozwala to na optymalne dostosowanie mebla do potrzeb użytkownika.
Odpowiednie podparcie i jakość – ergonomia krzesła biurowego
Przy wyborze krzesła do domowego gabinetu warto też zwrócić uwagę na wyprofilowanie oparcia. Duża liczba modeli posiada wybrzuszenie w części lędźwiowej, które zapewnia właściwe podparcie pleców i pozwala zmniejszyć dyskomfort wynikający z wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej. Znaczenie może mieć także wysokość oparcia – czy kończy się ono na wysokości łopatek, czy też jest podwyższone i zapewnia wsparcie dla głowy. Dobrze zresztą, gdy krzesło ma zagłówek – wtedy niezależnie od wysokości oparcia, można pozwolić głowie oraz mięśniom szyi i karku odpocząć.
Również takie kwestie jak trwałość materiałów i jakość wykonania krzesła można powiązać z ergonomią. Krzesło niestabilne, chybotliwe będzie wytrącało z równowagi i nie pozwoli cieszyć się komfortem w czasie pracy. Dekoncentrować mogą nawet takie drobiazgi jak zbyt twarde lub zbyt miękkie wypełnienie siedziska, za szybko niszczące się obicie, czy bardzo twarde kółka podstawy jezdnej ścierające panele podłogowe. Choć wszystko to może się wydawać trywialnymi detalami, należy unikać każdej rzeczy, która powoduje odciągnięcie naszej uwagi od wykonywanej pracy.
Dobra inwestycja - krzesło biurowe do pracy zdalnej
Solidne krzesła biurowe znajdziemy dziś w każdym dużym sklepie branżowym, czego przykładem może być CentrumKrzesel.pl. Warto podkreślić, że zakup ergonomicznego krzesła to inwestycja we własną produktywność. Mebel ten nie rozwiąże problemów z dobrą organizacją pracy i zachowaniem dyscypliny. Nie pomoże w rozdzieleniu życia zawodowego i prywatnego. W istotny sposób wpłynie jednak na poprawę komfortu w domowym gabinecie. Dzięki dobremu krzesłu, praca zdalna będzie bardziej sprawna i mniej męcząca.