Pierwszym etapem modernizacji obiektów Polonii będzie zadaszenie trybuny i kompleksowy remont budynku klubowego. W drugiej kolejności powstać mają kolejne trybuny, a także hala sportowa i pełnowymiarowa pływalnia.
W kwietniu zapaść ma decyzja o warunkach zabudowy terenów Legii przy ul. Łazienkowskiej. Gotowy jest już projekt, a jesienią ruszyć mają prace budowlane.
"Stawiamy na sport, także jako na sposób spędzania wolnego czasu" - powiedziała prezydent Warszawy informując o planach rozbudowy struktury sportowej stolicy. Hanna Gronkiewicz-Walz podkreśliła, że stadion Legii pozostanie obiektem miejskim, a o jego historycznej dla miasta obecności przy ul. Łazienkowskiej przypominać będzie stara trybuna, wkomponowana w nowy obiekt.
Dyrektor stołecznego Biura Sportu Wiesław Wilczyński zapewnił, że w budżecie miasta znajdą się środki na realizację tych zamierzeń. "W tym roku zwiększyliśmy środki budżetowe na inwestycje sportowe o ponad 100 proc., z 30 do 86 mln złotych. W następnych latach również przewidujemy stały wzrost tych wydatków. Będą budowane obiekty dla wielkiego sportu, dla sportu klubowego i dla rekreacji mieszkańców" - zapewnił.
Prezydent poinformowała również, że Warszawa chciałaby upamiętnić - obok innych wybitnych postaci - także dwie osoby związane z piłką nożną i stołeczną Legią - Kazimierza Górskiego i Kazimierza Deynę.
Zapytana o przyszłość stadionu X-lecia Hanna Gronkiewicz-Walz zadeklarowała, że jeśli władze zadecydują o budowie na jego miejscu Narodowego Centrum Sportu miasto gotowe jest do pełnej współpracy. Zaznaczyła jednocześnie, że obecnie tereny stadionu nie należą do miasta, a zarządza nimi dzierżawca - spółka prowadząca targowisko. Nie ma zatem podstaw prawnych by prowadzić rozmowy z kupcami o ewentualnej zmianie lokalizacji targowiska.
Jeśli zapadną decyzje o budowie Centrum - jesteśmy gotowi do rozwiązania problemów komunikacyjnych i społecznych związanych z przeniesieniem targowiska - dodał dyrektor Wilczyński.
Podczas wtorkowej konferencji w stołecznym ratuszu zaprezentowane zostały makiety planowanych obiektów. Jeden z autorów projektu Zbigniew Pszczulny z pracowni J.S.K. wyjaśnił, że z uwagi charakterystyczne usytuowanie obiektu opracowanie architektoniczne wymagało szczególnej staranności. Z uwagi na to zdecydowano się na bardzo lekką konstrukcję zadaszenia, która będzie się dobrze komponować z otaczającą stadion zielenią. Stadion spełniać będzie wszystkie kryteria międzynarodowych organizacji piłkarskich i przyjmie od 30 tys. do 31 200 widzów.
Choć decyzja o warunkach zabudowy nie została jeszcze wydana, a inwestora czeka procedura przetargowa, prezes Legii Leszek Miklas jest optymistą. "Jestem w tej chwili pewien, że w 2009 roku Legia będzie miała stadion na 30 tysięcy" - powiedział, dziękując władzom miasta za zaangażowanie w projekt. Dokładny kosztorys powstanie dopiero w fazie przetargu na wykonanie inwestycji, ale szacunkowo koszt sięgnie 250 mln złotych.
Rozpoczyna się już natomiast realizacja pierwszego etapu rozbudowy i modernizacji obiektów Polonii Warszawa. Obejmie ona budowę zadaszenia trybuny stadionu piłkarskiego i remont będącego w opłakanym stanie budynku klubowego. Jednocześnie trwają prace koncepcyjne kompleksowego zagospodarowania terenów Polonii. Obejmują one budowę hali sportowej na 4 tys widzów dla koszykarzy oraz pełnowymiarowego basenu z widownią na 2 tys osób, który mógłby służyć zarówno zawodnikom Polonii i pływakom kadry narodowej jak i mieszkańcom Śródmieścia.
"Mam nadzieję, że do 2011 roku, na stulecie klubu, uda się te założenia zrealizować" - powiedział Jarosław Popiołek z Fundacji "Polonia 2011".pap, ss