Dobre buty trekkingowe muszą spełniać kilka elementarnych warunków:
- Po pierwsze muszą być dobrze dopasowane do stopy, aby nie powodowały otarć i odcisków na dłuższych trasach.
- Po drugie powinny oferować wysoką przyczepność na zróżnicowanym podłożu, które często będzie się zmieniało na naszej trasie.
- Po trzecie męskie buty trekkingowe muszą zapewniać stabilność każdego kroku, aby skutecznie chronić przed skręceniem kostki czy upadkiem na trudniejszych fragmentach drogi.
- Po czwarte obuwie trekkingowe musi się cechować wysoką trwałością. Wystające na ścieżce kamienie, korzenie i inne przeszkody nie powinny bowiem łatwo uszkadzać cholewki takich butów.
Większość butów trekkingowych łączy wszystkie te cechy w zmiennych proporcjach, aby optymalnie spisywać się w zróżnicowanych warunkach. Inaczej zaprojektowane będą buty na warunki zimowe, a inaczej niskie buty trekkingowe na lato, które powinny oferować jak największą oddychalność.
Buty trekkingowe męskie – jakie wybrać w góry, a jakie na łatwiejsze ścieżki?
Choć wszystkie buty trekkingowe zaprojektowano do wędrówek, to jednak poszczególne modele mogą się między sobą znacznie różnić budową i zastosowanymi materiałami. Górskie szlaki stanowią szczególne wyzwanie dla obuwia, dlatego warto zadbać, aby było odpowiednio dobrane do trudnego terenu. Buty trekkingowe w góry muszą się cechować zwiększoną wytrzymałością oraz sztywnością podeszwy. Mocne buty trekkingowe są najczęściej produkowane z naturalnej skóry licowej lub nubukowej, a także ze specjalnych materiałów syntetycznych. Cholewka w tych modelach jest najczęściej dodatkowo wzmacniana z przodu gumową osłoną palców lub nawet solidnym otokiem na całym obwodzie buta. Odpowiednia sztywność podeszwy i całego buta jest niezwykle ważna, kiedy przemieszczamy się po skalistym czy kamienistym terenie. Obuwie lepiej chroni wtedy nasze stopy przed nadmiernym odczuwaniem podłoża. Sztywność całej konstrukcji jest też istotna kiedy wybieramy buty trekkingowe wysokie z myślą o użytkowaniu ich w zimowych warunkach. Warto pamiętać, że tylko do odpowiednio sztywnych butów założymy prawidłowo raki koszykowe, niezbędne na zaśnieżonych szlakach.
W przypadku kiedy za cel naszych wycieczek wybieramy raczej prostsze szlaki i ścieżki, z powodzeniem sprawdzą się lżejsze męskie buty trekkingowe. Nowoczesne buty z lekkimi cholewkami, w których wykorzystano przewiewne siateczki czy panele z materiału tekstylnego, zapewniają większą dynamikę każdego kroku. W takich butach najczęściej stosuje się też śródpodeszwy zapewniające zwiększoną amortyzację. Wiele modeli butów turystycznych przypomina stylistyką obuwie sportowe, pozwalając na jeszcze szybsze pokonywanie szlaków. Oczywiście wszystkie te zalety mają swoją cenę. Lekkie buty trekkingowe męskie wysokie i niskie cechują się nieco mniejszą stabilnością niż cięższe obuwie na górskie szlaki. Bardziej elastyczne materiały nie oferują tak dużego wsparcia stopy, a miękkie podeszwy słabiej odgradzają od trudnego podłoża. Z tego względy lekkie buty trekkingowe świetnie sprawdzają się w umiarkowanie trudnym terenie, takim jak łatwiejsze szlaki czy leśne ścieżki.
Buty trekkingowe męskie niskie czy wysokie?
Zarówno obuwie trekkingowe męskie w góry, jak i na łatwiejsze ścieżki, jest produkowane w wersji z wysoką i niską cholewką. Jaką więc wybrać? Z pewnością największą popularnością wśród miłośników dłuższych wędrówek cieszą się męskie buty trekkingowe wysokie. Oferują bowiem lepsze wsparcie kostki w czasie długiego marszu z większym plecakiem. Jest to niezwykle ważne na nierównym podłożu, kiedy dodatkowe obciążenie, a także zmęczenie może przyczynić się do zwiększenia ryzyka kontuzji. Odpowiednio dobrane buty trekkingowe znacząco je obniżą. Wysoka cholewka to również lepsze zabezpieczenie przed dostawaniem się do środka butów małych kamieni czy błota. Oczywiście buty trekkingowe niskie męskie również posiadają szereg zalet. Na pewno są znacznie lżejsze, przez co nogi mniej się męczą, a krok może być dynamiczniejszy. Także wentylacja stopy stoi w takim obuwiu na znacznie wyższym poziomie. To bardzo dobry wybór na łatwiejsze szlaki oraz jednodniowe wycieczki, na które wybieramy się bez plecaka lub tylko z minimalnym bagażem. Wysokie i niskie buty trekkingowe męskie znajdziesz w ofercie sklepu górskiego 8a.pl: https://8a.pl/buty-trekkingowe-meskie
Czy warto wybrać trekkingowe buty męskie z membraną?
Membrana w butach trekkingowych ma jedno zadanie- zapewniać jak najlepszą ochronę przed wodą. To dodatkowa warstwa umieszczona wewnątrz cholewki, która chroni przed przedostawaniem się wody do środka. Z pewnością membrana będzie istotna, jeśli męskie buty trekkingowe mają nam służyć w bardzo zróżnicowanej pogodzie. Rozwiązanie to zapewni optymalną ochronę stopy w deszczu, śniegu, błocie a nawet podczas pokonywania wilgotnej trawy. Ze względu na bardzo wysoką wszechstronność takiego rozwiązania, membrany są obecnie szeroko stosowane w obuwiu trekkingowym i posiada je większość modeli. Kiedy warto zastanowić się nad butami pozbawionymi membrany? Najczęściej wtedy, kiedy nie przewidujemy częstego wędrowania w deszczowych warunkach. Wtedy spokojnie wystarcza obuwie trekkingowe męskie o klasycznej konstrukcji. Buty trekkingowe bez membrany są również chętnie wybierane na wyższe temperatury. Najczęściej oferują bowiem wysoki poziom oddychalności, oferując stopie bardziej komfortowe warunki.
Jakie męskie buty trekkingowe na lato wybrać?
Obuwie trekkingowe męskie na cieplejsze pory roku przede wszystkim powinno zapewniać wysoką oddychalność, aby wilgoć mogła być szybko doprowadzona ze stopy i skarpety na zewnątrz. Największy wpływ na ten element będzie miała konstrukcja cholewki. Im cieńsze i lepiej przepuszczające powietrze materiały będą w niej zastosowane, tym większy komfort zapewni obuwie w wyższych temperaturach. Wybierając męskie buty trekkingowe na lato warto poszukać modeli o lekkiej cholewce, w których zastosowano przewiewne siateczki lub cienkie materiały tekstylne. Ciężki but wykonany w całości ze skóry licowej z pewnością sprawi, że w czasie upałów stopy będą się przegrzewały. Lekkie buty trekkingowe na lato są dostępne w wersjach zarówno z niską, jak i wysoką cholewką, dzięki czemu z łatwością możemy wybrać model, który sprawdzi się na krótkich i długich wycieczkach.
Buty męskie trekkingowe to nie wszystko!
Dobrze dobrane obuwie trekkingowe męskie to podstawa każdej udanej wędrówki, zarówno tej po górskich szlakach, jak i szybkiej popołudniowej wycieczki po leśnych ścieżkach. Warto jednak pamiętać, że bardzo duży wpływ na komfort użytkowania obuwia mają również skarpety. Zaprojektowane specjalnie z myślą o trekkingu skarpety wykonane z wełny oraz włókien syntetycznych, pozwolą wykorzystać wszystkie atuty obuwia trekkingowego. Największym błędem jest użytkowanie klasycznych, cienkich skarpetek bawełnianych, które będą kumulowały wilgoć. Mogą się one przyczynić do powstawania otarć i odcisków nawet wtedy, kiedy wybierzemy najlepsze buty trekkingowe. Kiedy już w końcu znajdziemy nasz idealny zestaw butów i skarpet trekkingowych możemy śmiało ruszać na szlak!