Najbardziej prowokacyjnie zachowała się redakcja prawicowego, słynącego z kontrowersji dziennika "Libero", która na pierwszej stronie zamieściła wielki ironiczny nagłówek: "Grazie Platini", mając na myśli szefa Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) i byłą gwiazdę francuskiego futbolu Michela Platiniego.
"La Stampa" napisała zaś, że mistrzostwa odbędą się w Polsce, rządzonej przez "rasistowską koalicję". Publicysta turyńskiej gazety Massimo Gramellini napisał z ironią: "Przyznajmy: nie było proste odebrać organizację mistrzostw takim kolosom, jak Polska i Ukraina, sojuszowi biedaków, bez najmniejszych tradycji, ale przede wszystkim bez przyzwoitego stadionu ani asfaltowej drogi. Potrzebna była mieszanka powierzchowności, pychy i arogancji, która zawsze była siłą napędową wszystkich naszych klęsk: militarnych, politycznych, egzystencjalnych".
"Ile warte są dzisiaj Włochy w Europie? Delegaci UEFA odpowiedzieli na to: nawet mniej niż Polska, rządzona przez rasistowską i zasadniczo antyeuropejską koalicję" - uważa komentator turyńskiego dziennika. Jego zdaniem Silvio Berlusconi jako premier "nigdy nie dopuściłby do tego, aby mistrzostwa uciekły mu sprzed nosa".
Największa gazeta "Corriere della Sera" podkreśliła zaś w akcie bezlitosnej samokrytyki: "przegraliśmy, bo jesteśmy starzy i zmęczeni". Według dziennika należało się tego spodziewać. "Mistrzostwa Europy przyznano dwóm wielkim krajom Ukrainie i Polsce, ale dwóm małym związkom piłkarskim. Lecz to prawdopodobnie dopiero tylko początek" - ostrzega komentator. Jego zdaniem, "nikt na dobrą sprawę nie zajął się poważnie naszą kandydaturą".
Dziennik wytyka następnie Włochom, że są "trudni, trochę nieuczciwi, powolni, upolitycznieni, jednym słowem - niegodni zaufania". "Nie potrafimy już nawet robić tego, co się nam zawsze udawało czyli organizować spotkania piłkarskie" - dodaje.
W opinii dziennika "Il Giornale" UEFA wymierzyła Włochom "siarczysty policzek". To, jak zauważa gazeta, upokarzający werdykt dla Italii. Jednocześnie informując o tym, że ludzie w Warszawie i w Kijowie świętowali na ulicach, gazeta wyraża przekonanie: "u nas pozostałoby to niezauważone".
Komunistyczne "Il Manifesto" ogłasza na pierwszej stronie: "Dobre nowiny, Europa przenosi się do Polski".
pap, ss