"Na podstawie objawów chorych oraz wywiadu wstępnie przypuszczamy, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że osoby te zachorowały na włośnicę. Ostatecznie mają to potwierdzić specjalistyczne badania. Ich wyniki będą znane za kilka dni" - poinformowała rzeczniczkaWojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, Renata Opiela.
Na oddział zakaźny jednego ze szczecińskich szpitali trafiło 7 osób ze Szczecina, 6 z powiatu kamieńskiego oraz dwie z powiatu gryfickiego. Wszyscy chorzy jedli półsurowy produkt - kiełbasę od tego samego producenta, a niektórzy także mięso z grilla. Stan jednej z hospitalizownych osób jest ciężki, pozostali chorzy są w stanie "stabilnym".
Jeszcze w poniedziałek przebadano firmy, które wyprodukowały wędlinę oraz sklepy w których była ona sprzedawana. Nie znaleziono podejrzanego produktu. Kontroli będą także poddane dwie ubojnie z województw łódzkiego i wielkopolskiego, skąd pochodziło mięso na wędlinę.
Włośnica (trychinoza) jest odzwierzęcą chorobą inwazyjną. Jej źródłem są larwy, a przejściowo także postacie dojrzałe włośnia - nicienia o długości 1,5 - 3 mm. Choroba jest groźna, a jej leczenie długotrwale. Rzadko może spowodować śmierć.
Człowiek zaraża się, jedząc surową lub niedogotowaną, zakażoną nicieniami lub ich larwami wieprzowinę lub dziczyznę, a także jedząc wędliny wędzone w zbyt niskiej temperaturze. Nie można zarazić się od chorego człowieka. Zachorowania są zwykle rodzinne.
Charakterystyczne objawy włośnicy to: bóle mięśni, po kilku dniach wysoka gorączka, z dreszczami, nudności, wymioty, biegunki, przemijający obrzęk twarzy i powiek, osłabienie, niekiedy wysypka na skórze, bowiem wędrówka larw nicienia (włośni) wewnątrz organizmu wywołuje objawy podobne do alergii.
Możliwe powikłania włośnicy to: zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie mięśnia sercowego lub uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.pap, em