"Wybrałem żołnierzy do tego zdjęcia, bo nie chciałem robić jakiejś sentymentalnej pocztówki. Zależało mi na wprowadzeniu do tego pomysłu zgrzytu, w pozytywnym sensie. Bo można to zinterpretować, że oto nagle wojsko zapisało się do +Solidarności+. To jest nowa jakość" - powiedział dziennikarzom artysta po realizacji zdjęcia.
Projekt "Solidarność" nawiązuje do innego dzieła Uklańskiego "Untitled (John Paul II) 2004", będącego portretem papieża złożonego z 3,5 tys. ludzi. Powstało on podczas 26. Biennale Sztuki w Sao Paulo.
Fotografia logo "Solidarności" Uklańskiego trafi do Muzeum Narodowego w Gdańsku. Cały projekt powstał w ramach 12. Festiwalu Gwiazd, który będzie odbywał się w Gdańsku w dniach 5-8 lipca.
Piotr Uklański urodził się w 1968 r. w Warszawie, gdzie studiował na Akademii Sztuk Pięknych, a następnie w Nowym Jorku. Jego prace były wystawiane w najbardziej cenionych światowych muzeach m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centrum Pompidou w Paryżu i Kunshalle w Bazylei. Artysta mieszka w USA.
Międzynarodowe uznanie przyniósł mu już debiut na nowojorskiej scenie artystycznej, praca "Dance Floor" przedstawiająca posadzkę pulsującą światłami w rytm tanecznej muzyki. Praca ta pokazywana była w wielu miastach USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Japonii, na Tajwanie i w Korei Południowej.
W Polsce rozgłos Uklańskiemu przyniosła wystawa "Naziści" w warszawskiej Zachęcie w 2000 r., przedstawiająca zdjęcia aktorów w mundurach oficerów niemieckich z czasu II wojny światowej. Część tej ekspozycji została demonstracyjnie zniszczona szablą przez Daniela Olbrychskiego - aktor nie chciał, aby jego wizerunek kojarzył się z faszystami.
Uklański jest artystą wszechstronnym. Sięga po najróżniejsze środki wyrazu: fotografię, rzeźbę, performance, film. W 1999 r. na filarze Domu Towarowego Smyk w Warszawie wykonał mozaikę z potłuczonych talerzy, odpadków z fabryki porcelitu. Na otwarcie Biennale Sztuki Manifesta 2 w Luxemburgu, w 1998 r., artysta zorganizował pokaz kaskadera płonącego w ogniu. W 2006 r. na festiwalu w Cannes zaprezentował swój pierwszy długometrażowy film "Sumer Love" z udziałem Bogusława Lindy, Katarzyny Figury i Vala Kilmera.
pap, ss