Według opracowania najpopularniejszym imieniem i nazwiskiem w Chinach - a prawdopodobnie także na całym świecie - jest Zhang Wei. Drugie miejsca zajmuje Wang Wei, figurujące w dokumentach 282 tys. osób, a trzecie - Wang Fang (268 tys.).
Mimo popularności tych nazwisk i imion, mają je rzadko którzy politycy czy artyści, bo nawet jeśli się z nimi urodzą, z reguły zmieniają je w ciągu życia, by się odróżniać.
Z chińskiego spisu ludności wynika, że 100 najpopularniejszych nazwisk nosi 85 proc. ludności. Wynika to ze starego chińskiego zwyczaju nadawania dzieciom najpopularniejszych nazwisk na znak ich przynależności do wielkiego "klanu".
W wielu chińskich regionach występuje koncentracja jednego nazwiska. Na przykład w Qufu (wschód Chin), gdzie ponoć narodził się Konfucjusz, wiele osób nosi nazwisko Kong, gdyż w języku mandaryńskim ten filozof nazywał się "Kong Zi".
Innym przykładem może być Shaoshan (centrum), gdzie narodził się Mao Zedong i gdzie bardzo wielu mieszkańców nosi dziś nazwisko Mao.
Próbując zaradzić problemom związanym z częstym powtarzaniem się tych samych imion i nazwisk władze zamierzają przyjąć ustawę pozwalająca nadawać dzieciom nazwiska obojga rodziców.
Chiny jako pierwsza cywilizacja na świecie zaczęły używać nazwisk 5000 lat temu. W przeciwieństwie do większości państw w kraju tym nazwisko poprzedza imię - zgodnie z regułami języka mandaryńskiego.
pap, ss