Biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, który przywędrował do nas z Azji. Rolnicy alarmują, że stanowi ona zagrożenie dla upraw, a ekolodzy, że wypiera rodzime gatunki. Od 20 lat biedronka ta rozprzestrzenia się w Polsce, a największe plagi owadów możemy zaobserwować jesienią.
Co to jest biedronka azjatycka?
Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) to owad znany jako "biedronka ninja", który pochodzi z Azji. Od naszej rodzimej biedronki odróżnia ją głównie kolor żółty lub pomarańczowy. A także dużo większa inwazyjność – owady te po raz pierwszy zaobserwowano w Poznaniu 20 lat temu, a dziś występują już w całym kraju.
Biedronka azjatycka ma 5-8 mm długości i owalny kształt. Może mieć różne ubarwienie, od bardzo jasnego do ciemnopomarańczowego. Od polskiej biedronki odróżnia ją także liczba kropek – od 0 do 23, zamiast 7.
Inwazja biedronek azjatyckich
Przyczyn inwazji biedronek azjatyckich należy upatrywać w wysokich temperaturach. Ciepła jesień obudziła owady i sprawiła, że opuściły swoje kryjówki. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia mieszkań, balkonów i tarasów wręcz oblepionych przez żółtokropki. Jak uspokajają eksperci, jest to zupełnie normalne zjawisko. „One mogą się pojawić nawet w środku zimy jak będzie ciepły dzień. Bardzo szybko się wybudzają z hibernacji i zaczynają latać” – uspokaja dr hab. Tomasz Mokrzycki, entomolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Dlaczego biedronki wchodzą do mieszkań?
Biedronki azjatyckie błyskawicznie się rozprzestrzeniają. Są w parkach miejskich, ogrodach, w budynkach użyteczności publicznej, w blokach, na balkonach. Jesienią szukają miejsca, w którym mogłyby przezimować, wchodzą do mieszkań, co może budzić lęk. Strach wynika głównie z niewiedzy. Ugryzienia biedronek nie są niebezpieczne, ale u osób uczulonych mogą wywołać reakcję alergiczną. Z tego względu lepiej zabezpieczać okna i framugi, a także odstraszać owady.
Jak odstraszyć biedronkę azjatycką?
Najlepszą metodą zabezpieczania się przed wizytą w domu niechcianych gości, jest założenie moskitiery. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy framugi okien i drzwi balkonowych spryskać domowym sprayem przeciw owadom, w którym znajdą się olejki eteryczne odstraszające insekty i chrabąszcze. Dobrze sprawdzą się olejki pomarańczowy, lawendowy czy miętowy. Niektórzy polecają również kamforę.
Czytaj też:
Lawendowy płyn do czyszczenia. Prosty przepis na eko porządkiCzytaj też:
Olejek goździkowy – właściwości i zastosowanie w domu