Prix Italia to prestiżowy, międzynarodowy konkurs dla twórców radiowych i telewizyjnych, odbywający się od 1948 r. Nagrody Prix Italia w świecie mediów odpowiadają filmowym Oskarom. Tegoroczna gala konkursu odbyła się w sobotę w Weronie.
Wyróżnione słuchowisko to opowieść o pacyfikacji katowickiej kopalni "Wujek" z perspektywy jednej rodziny - napisana przez znanego śląskiego literata Feliksa Netza. Wystąpili w nim m.in. Kinga Preis i Krzysztof Kolberger.
Reżyser słuchowiska, Waldemar Modestowicz, w rozmowie z Polskim Radiem ocenił, że podobne intymne opowieści o cierpieniu, życiu i samotności, są uniwersalne w każdym miejscu świata.
"Jeśli są prawdziwie opowiedziane, ze wzruszeniem, z przeżyciem, to (ich przesłanie - PAP) staje się pozawerbalne" - zaznaczył Modestowicz.
Prócz wyróżnionego słuchowiska, jury preselekcyjne, złożone z dziennikarzy Polskiego Radia oraz jego rozgłośni regionalnych, wytypowało do udziału w tegorocznej edycji festiwalu trzy materiały.
Jednym z nich był reportaż Anny Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice pt. "Tajemnica czaszki z Katynia", przedstawiające niezwykłe wątki tragedii katyńskiej we współczesnym, międzynarodowym kontekście.
Słuchowisko "Jezioro Bodeńskie" Stanisława Dygata w reżyserii Janusza Zaorskiego wybrano ponieważ stawia ważne pytania o miejsce Polaków i ich ojczyzny we współczesnej Europie.
W kategorii "muzyka" polską radiofonię reprezentowało nagranie symfonii "In principio" Marka Jasińskiego, zrealizowane z okazji 60-lecia Polskiego Radia Szczecin.pap, em