Pojęcie kariery wydaje się dziś uniwersalne. Jednak wyniki realizowanego przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda projektu Implicit, polegającego na badaniu podświadomych uprzedzeń za pomocą słownych skojarzeń, pokazują, że słowa „kariera” i „władza” nadal najczęściej kojarzone są z atrybutem męskim, natomiast „rodzina” z kobietą.
Tego typu asocjacja w takim samym stopniu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przedstawiciele obu płci uważają mężczyzn za pracowników wartościowszych. W sytuacji braku doświadczenia zawodowego jako egzemplifikacja władzy wybierany jest mężczyzna i dopiero nabycie doświadczenia może zweryfikować pogląd tego typu.
Badania dotyczące preferencji przy wyborze pracy wskazują, że więcej mężczyzn niż kobiet preferuje pracę scharakteryzowaną nie tylko jako pełną wyzwań, dającą władzę i wpływ na innych, lecz także wiążącą się z dużą odpowiedzialnością, ryzykiem, szansą na awans i osiągnięcia oraz wysokim prestiżem.
Kobiety z kolei skłaniają się ku pracy, która pomaga innym ludziom, pozwala rozwinąć umiejętności i zdolności, a jednocześnie umożliwia spędzanie więcej czasu z rodziną.
Panuje przekonanie, że mężczyźni bardziej niż kobiety skoncentrowani są na władzy w znaczeniu prestiżu i pozycji społecznej.
Źródło: Wprost
© ℗
Materiał chroniony prawem autorskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.