Helsińska Fundacja Praw Człowieka postanowiła wziąć pod lupę problematykę nadmiernego stosowania tymczasowego aresztowania. Eksperci podkreślają, że kwestia ta od lat stanowi przedmiot raportów i wystąpień organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną praw człowieka, apeli adwokatury oraz środowiska radców prawnych.
HFPC o problemie tymczasowego aresztowania
W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele pomysłów dotyczących zmian w zakresie przesłanek stosowania tymczasowego aresztowania, a co za tym idzie, ewentualnych środków alternatywnych. HFPC podkreśla, że wiele z nich, mimo zmieniających się okoliczności prawnych i faktycznych, od lat pozostaje w niezmienionym kształcie, nie odnosząc się tym samym do wyzwań współczesności.
Właśnie te kwestie mają zostać poruszone podczas konferencji „Jakie alternatywy względem tymczasowego aresztowania?”. Odbędzie się ona 20 czerwca w godzinach 14-18 w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego przy ulicy Sapieżyńskiej 10a w Warszawie. Jest ona organizowana w ramach projektu „Flightrisk”, realizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka ze wsparciem Unii Europejskiej z programu „Sprawiedliwość”.
Program konferencji
Program konferencji obejmuje panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli organizacji społecznych oraz zawodów prawniczych. Pierwszy z nich będzie poświęcony problemom ze stosowaniem środków zapobiegawczych w raportach organizacji społecznych. Udział w dyskusji wezmą m.in. Jacek Socha z Polskiej Rady Biznesu oraz adwokat Katarzyna Wiśniewska z UW.
Drugi panel będzie poświęcony środkom alternatywnym wobec aresztowania tymczasowego. O tych możliwościach będą debatować m.in. wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, adwokat Marta Tomkiewicz-Januszewska z Izby Adwokackiej w Warszawie oraz prokurator Mariusz Krasoń z Lex Super Omnia.
W programie konferencji znalazła się również rozmowa z Michałem Maciejem Lisieckim, wobec którego stosowano izolacyjny środek zapobiegawczy. Przedsiębiorca, właściciel m.in. tygodników „Wprost” i „Do Rzeczy” w rozmowie z adwokatem Marcinem Wolnym z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka opowie o swoich doświadczeniach.
„Polowanie” na biznesmenów
Michał Lisiecki jest również wydawcą książki „Polowanie” o faktach i kulisach aresztowań polskich biznesmenów. „Polscy przedsiębiorcy i menadżerowie, których biznes i kariery zostały zniszczone przez aparat państwa. Z piętnem przestępców trafili do aresztów, a następnie na ławę oskarżonych. Chociaż wielu z nich ostatecznie udowodniło swoją niewinność, to za błędy państwa zapłacili zszarganą reputacją, bankructwem, próbami samobójczymi” – opisuje wydawca.
Podkreśla, że „książka powstała przede wszystkim ze sprzeciwu wobec systemowego niszczenia kolejnych ludzi biznesu w Polsce”. Nieważne, kto rządzi: PiS, PO, centrum, lewica czy prawica. Problem bezprawnych zatrzymań, niesłusznych aresztów i wymuszania „haków” trwa od dziesięcioleci. Za przyzwoleniem kolejnych urzędników, prokuratorów, sędziów, ministrów, premierów i prezydentów. Niszczenie jest systemowe – odbywa się zarówno w Polsce powiatowej – wśród małych społeczności uwikłanych w lokalne układy – jak i na szczeblu centralnym, gdzie wydawane są polityczne zlecenia na duże zatrzymania – dodaje.
Czytaj też:
Rzecznik Praw Obywatelskich o aresztowanym przedsiębiorcy: Sprawa budzi wątpliwościCzytaj też:
Państwo zniszczyło mu firmę, biegły wyliczył jego straty na gigantyczną kwotę