Mieszkanka Teksasu wybrała się niedawno na basen w Alabamie. Chciała trochę popływać z przyjaciółmi, lekceważąc przy tym jedną z najważniejszych zasad, która głosi, by „zawsze zdejmować soczewki kontaktowe przed kąpielą” (szczególnie gdy korzystamy ze zbiorników wodnych poza domem).
Dlaczego to takie ważne? Młoda kobieta przekonała się o tym na własnej skórze.
Ameba w oku. „Największy ból, jakiego kiedykolwiek doświadczyłam”
W trakcie pływania za soczewkę, prosto do oka 23-latki, dostał się pierwotniak Acanthamoeba – opisuje redakcja amerykańskiego portalu PEOPLE. Taka sytuacja dzieje się bardzo rzadko, ale gdy już do niej dojdzie, skutki są opłakane. Ameba wywołuje niezwykle silny ból oka, zamglenie widzenia, uczucie ciała obcego, obecnego wewnątrz narządu, łzawienie czy światłowstręt, a przy tym oko jest zaczerwienione. Niekiedy dochodzi też do utraty wzroku. Gdy okulista stwierdzi zakażenie, konieczne jest wdrożenie trudnej terapii, trwającej niekiedy rok czasu. Niestety, po wszystkim pacjenci często kwalifikują się do przeszczepu rogówki.
23-letnia Amerykanka przestała widzieć na jedno oko. Lekarze długo nie mogli poprawnie zdiagnozować przyczyny opłakanego stanu jej narządu wzroku. Młoda kobieta niedawno utworzyła zbiórkę pieniędzy (na platformie GoFundMe), gdzie wyjaśnia, że kolejni specjaliści przepisywali jej sterydy i rozmaite krople, które jednak w ogóle jej nie pomagały. Wizyty doprowadziły do tego, że musi opłacić teraz gigantyczne rachunki za usługi medyczne.
Mieszkanka Teksasu relacjonuje, że jeszcze do niedawna „odczuwała największy ból, jakiego kiedykolwiek doświadczyła i ostatecznie całkowicie oślepła na prawe oko”. W pewnym momencie trafiła na odpowiedniego specjalistę, który jednak przekazał jej bardzo złe wieści – okulista poinformował 23-latkę, że oślepnie lub starci oko, o ile natychmiast nie podda się leczeniu. PEOPLE podaje, że infekcja, której nabawiła się kobieta, jest na tyle rzadka, że jedyny skuteczny lek – w formie kropel – produkowany jest dziś tylko w Wielkiej Brytanii. Kilka próbek medykamentu posiadał na szczęście gabinet w Dallas. Pilnie zaczęła stosować substancję.
Amerykanka żałuje, że pływała w soczewkach
23-latka, choć miała ogromnego pecha, jest szczęśliwa, że w końcu poprawnie zdiagnozowano ją i może rozpocząć właściwie leczenie. – Gdybym wiedziała, że nie pływając w soczewkach mogłabym uniknąć całego tego bólu, nigdy bym ich nie włożyła – zapewnia, cytowana przez PEOPLE.
Jak nie doprowadzić do zakażenia oka Acanthamoebą? Należy stosować się do prostych zasad dot. noszenia soczewek, których jest kilka. Po pierwsze – nie wolno nosić ich zbyt długo (najlepiej kilka godzin dziennie), po drugie – należy je przechowywać w odpowiednim, czystym pojemniku i pozostawiać na noc w specjalistycznym płynie i regularnie czyścić, po trzecie – nie wolno zakładać soczewek do kąpieli (nawet pod prysznicem).
twitterCzytaj też:
Żałoba narodowa po powodzi w Hiszpanii. Zdjęcia pokazują skalę tragediiCzytaj też:
Wybuch pożaru w szkole podstawowej. Ewakuowano 400 osób, w tym uczniów