Na terenie nadleśnictw w całej Polsce co i rusz odnajdywane są artefakty. Rzadko kiedy jednak są to tak niezwykłe przedmioty, jak ten, który odkryto w Nadleśnictwie Baligród (które obejmuje obszar północno zachodniej części Bieszczad).
Wyjątkowe odkrycie na terenie Nadleśnictwa Baligród. „Należy do nielicznych tego typu”
„Po konsultacji z archeologami [przedmiot red.] okazał się być żelaznym grotem z epoki wpływów rzymskich” – podaje krośnieńska dyrekcja LP. Odnalazł go Piotr Chmiel z „Galicji”. Opisana część broni ma długość 23 centymetrów. Eksperci piszą, że „ostatnie odkrycia wzbogacają wiedzę o kolejne informacje, dotyczące przemieszczania się ludności setki i tysiące lat temu w tym trudnym i górzystym terenie”.
Grot wydobyty zostało w listopadzie, natomiast na początku grudnia trafił do siedziby Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krośnie. Jest szansa, że wkrótce znajdzie on swoje miejsce w Muzeum Historycznego w Sanoku.
Lasy Państwowe podają, że artefakt odkryto konkretnie w sąsiedztwie Przełęczy Żebrak. – Najprawdopodobniej należy łączyć [go] z okresem wpływów rzymskich – mówi doktor Piotr Kotowicz, archeolog z MH w Sanoku. Ekspert informuje, że to nie jest pierwsze takie znalezisko z czasów starożytności w Bieszczadach, niemniej wciąż należy ono do nielicznych. – Wśród ciekawszych przedmiotów odkrytych w ostatnich latach na tym terenie należy wspomnieć o dwóch grotach włóczni z Osławicy [województwo podkarpackie – red.], brązowej sprzączce od pasa z Balnicy czy fantastycznym złotym solidzie Teodozjusza II [cesarz bizantyjski – red.] z Prełuk – mówi dr Kotowicz.
Warto dodać, że członek stowarzyszenia, który odnalazł grot, wcześniej ujawnił też inny bezcenny przedmiot – „średniowieczny puginał” (broń kolna, miniatura miecza).
Odkrycie w północno-wschodniej Szkocji odbiło się szerokim echem: starożytny pierścień piktyjski
Na początku września pisaliśmy natomiast o odkryciu wyjątkowego przedmiotu w północno-wschodniej Szkocji – na terenie fortu w Burghead. Wolontariusz, archeolog-amator, odnalazł misternie oprawiony, starożytny pierścień piktyjski (to lud, który żył na terenach dzisiejszej wschodniej i północno-wschodniej Szkocji).
Znalezisko emeryta Johna Ralpha jest obecnie analizowane przez ekspertów z Narodowego Muzeum Szkocji – podaje Cable News Network.
Czytaj też:
Leśnicy opublikowali niepokojące wideo. Zaapelowali do właścicieli czworonogówCzytaj też:
Masz kominek? Sprawdź, czy grozi Ci 5 tys. zł kary!