Roczna liczba zachorowań na nowotwory w naszym kraju wzrosła do 185 tys., a liczba zgonów sięga prawie 100 tys. – mówił podczas konferencji „Onkologia 2024 – podsumowanie roku” dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.
Podczas pandemii pogorszyła się wykrywalność chorób nowotworowych, szczególnie we wcześniejszym etapie rozwoju. Ostatnio jest pod tym względem nieco lepiej, ale z drugiej strony więcej nowotworów wykrywanych jest w stadium bardziej zaawansowanym. To skutek tzw. długu pandemicznego, który teraz musimy spłacać.
Zbyt późno zgłaszamy się do lekarza
Dr Meder zaznaczył, że w ostatnich latach o 5 proc. wzrasta liczba nowotworów wykrywanych w wyższych stopniach zaawansowania. Dotyczy zarówno lat 2022-23, jak i 2023-24. To skutek m.in. starzejącego się społeczeństwa, ale także zbyt późnych wizyt u lekarza. – To bardzo niepokojące zjawisko, dlatego apelujemy o zachowanie czujności – powiedział.
– Każdy lekarz rodzinny powinien się czuć odpowiedzialny za całą społeczność, bo odgrywa ważną rolę w prewencji. Ważne jest, aby istniał motywacyjny dla lekarzy, którzy kierują pacjentów na badania, screening czy bilanse zdrowia. Aktywni lekarze powinni być nagradzani – zaznaczył.
Ogromny postęp w onkologii
Specjalista podkreślił, że w onkologii w ostatnim czasie bardzo wiele zmieniło się na lepsze. – Coraz więcej nowotworów stało się chorobami przewlekłymi. Postęp jest wielki. Kiedyś nowotwór kojarzył się tylko ze śmiercią, teraz tak nie jest – mówił dr Meder.
Zaznaczył, że 50 proc. nowotworów można uniknąć, jeżeli będzie się przestrzegać zasad zapisanych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem.
Jakie to są zasady? Ile osób żyje w Polsce z rozpoznanym nowotworem? Jak wygląda skuteczność leczenia wielu chorób nowotworowych w naszym kraju? Dowiesz się z artykułu na stronie NewsMed.pl.
Czytaj też:
Coraz więcej nowotworów wykrywanych w późnym stadiumCzytaj też:
Trwa rewolucja w leczeniu raka płuca. Dr Stencel: Leki podskórne będą zastępować dożylne