Konkurs po raz trzeci zorganizował poseł Parlamentu Europejskiego z ramienia LPR Mirosław Piotrowski. W piątek w jego biurze poselskim w Lublinie zwycięzcy otrzymali nagrody, które ufundował Piotrowski. On sam nie zasiada w jury. Tworzą je lubelscy dziennikarze i naukowcy.
Piotrowski powiedział, że konkurs ma charakter edukacyjny, bo wyszukanie absurdu w UE, łączy się ze zdobyciem wiedzy o jej strukturach, organizacji a czasem wymaga także śledzenia wypowiedzi polityków UE. "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi. Od czasu kiedy zostaliśmy pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej musimy dostrzegać nie tylko profity z tego płynące, ale także mankamenty" - powiedział Piotrowski.
Przewodniczący jury rektor Wyższej Szkoły Ekonomi i Innowacji w Lublinie, prof. Marek Żmigrodzki podkreślił, że jury promowało prace rzetelnie udokumentowane, wskazujące na konkretną regulację prawną czy wydarzenie w Unii Europejskiej i wykazujące jego absurdalność lub śmieszność. "Nie mogła to być jakaś zasłyszana plotka" - zaznaczył.
Pierwsza nagrodę, czyli wycieczkę do Strasburga i aparat fotograficzny, przyznano Adamowi Białkowi z Ostrowa Wielkopolskiego za zgłoszenie przepisów dotyczących wymogów sanitarnych dla bacówek, w których górale robią oscypki - bacówki powinny być wyłożone glazurą, wyposażone w umywalnie z ciepłą i zimną wodą a w oknach mieć zainstalowane siatki przeciw owadom.
Drugą nagrodę - zestaw kina domowego - otrzymał Tomasz Pęksa z Lublina, za zgłoszenie regulacji unijnych z 1982 r., według których określenie "marmolada" można stosować tylko do wyrobów powstałych z owoców cytrusowych.
Trzecie miejsce zajęła Marta Skotnicka z Zielonej Góry, która wskazała na przepis nakazujący posiadanie zaświadczenia o umiejętności wspinania się na drzewa przy wykonywaniu prac wymagających wejścia na drzewo, np. zamontowania kamery do obserwacji ptaków. Dostała aparat fotograficzny.
Przyznano także cztery wyróżnienia, m.in. Arturowi Lisowi z Karwowa k. Opatowa, który zgłosił propozycję zakazu wyprzedzania pojazdów przez kierowców tirów, co miałoby zmniejszyć liczbą śmiertelnych wypadków drogowych.
Na konkurs wpłynęło około 100 prac z całego kraju.
ab, pap