Jak napisano w komunikacie, podjęcie takiej decyzji spowodowane było brakiem reakcji ze strony prezesa NFZ i ministerstwa zdrowia na zgłaszane przez lekarzy problemy. Są to kwestie związane m.in. z nagłą zmianą warunków świadczenia usług w podstawowej opiece zdrowotnej w roku 2008, którą wprowadza zarządzenie nowego prezesa NFZ, ciągłymi problemami z aplikacją elektroniczną do składania ofert i wniosków o umowy, a także przymuszania przez NFZ świadczeniodawców do zakupu komercyjnego oprogramowania jedynie dla celów rozliczeniowych i sprawozdawczych, "co wynika z próby wprowadzenia przez NFZ wadliwych i niebezpiecznych, otwartych formatów przekazywania i wymiany danych".
Decyzję podjęto podczas Nadzwyczajnego Prezydium Delegatów Federacji Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie".
"Porozumienie Zielonogórskie" to federacja związków pracodawców ochrony zdrowia, głównie działających w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, którzy sprzeciwili się jesienią 2003 roku warunkom kontraktów na świadczenie usług zdrowotnych zaproponowanym przez NFZ. Obecnie do porozumienia należą świadczeniodawcy wszystkich województw z wyjątkiem łódzkiego i zachodniopomorskiego.
Samo porozumienie deklaruje, że jego celem jest obrona interesów świadczeniodawców i ich pacjentów oraz reprezentowanie środowiska lekarzy wobec dysponentów środków publicznych i niepublicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia: NFZ, Ministerstwa Zdrowia, władz i administracji państwowej, samorządów terytorialnych oraz związków zawodowych pracowników.pap, em