Rodzice? Współczesny brytyjski nastolatek nie używa w tym wypadku słowa "parents", lecz "mouldies". Słowo "mould" ma kilka znaczeń, związanych m.in. z pleśnią i próchnicą.
Człowiek naprawdę głupi to "fudge" - jedno ze znaczeń tego słowa, to cukierek krówka. Coś, co dotąd określano jako "cool" (termin ten upowszechnił się w wielu krajach świata), dziś brytyjskie nastolatki nazywają "nang", uśmiechając się przy tym szeroko. Taka uśmiechnięta nastolatka z aparatem korekcyjnym na zębach nazywa się zresztą tradycyjnie "tin grin".
Wydawnictwo Ravette, które zainteresowało się słownikiem opracowanym przez Lucy van Amerongen, uznało, że sprawa jest "nang" i może ułatwić biednym "mouldies" zrozumieć ich "tin grins". Początkowo słownik wydano nakładem 5 tys. egzemplarzy, obecnie trwają przygotowania do dodruku 6 tys.
13-letnia autorka wpadła na pomysł opracowania słownika, gdy jej rodzice zaczęli się uskarżać, że nie rozumieją, o czym dziewczynka rozmawia z siostrami. Koledzy Lucy mieli podobne doświadczenia i chętnie pomagali w przygotowaniu 40-stronicowego słownika, pomocnego w zasypaniu przepaści między pokoleniami.
ab, pap