Sześciodniowy kurs podzielono na dwa etapy - trzydniowe ćwiczenia praktyczne, które zaplanowano w tym tygodniu, i trzydniowe wykłady, które ruszą od poniedziałku. Na pierwsze zajęcia zgłosiły się 23 osoby, w tym tylko dwóch mężczyzn.
Cykl zajęć, które rozpoczęły się we wtorek i potrwają do czwartku, prowadzą w sali gimnastycznej instruktorzy policyjni. Uczą starsze osoby, w jaki sposób unikać zagrożeń w życiu codziennym. "Policjanci pokazywali m.in., jak można uwolnić się z uchwytu napastnika, przekonywali też, że dobrze jest w takich chwilach krzyczeć i wzywać pomocy" - powiedziała Alicja Bierbasz z Komendy Wojewódzkiej Policji Szczecinie, która zorganizowała ćwiczenia.
"Uczestnicy ćwiczyli bardzo chętnie, często prosili policjantów o powtórzenie chwytów, bo chcieli się nauczyć" - relacjonowała Bierbasz.
Jak podkreśliła, w trakcie zajęć policjanci zwracali szczególną uwagę na aspekt psychologiczny. "Tłumaczyli, że bardzo ważna jest postawa w momencie ataku. Chodzi o to, żeby nie wyglądać na przestraszonego, nie okazywać strachu i zareagować już w pierwszej chwili" - dodała.
W czasie zajęć teoretycznych seniorzy dowiedzą się m.in., co robić, by na ulicy nie paść ofiarą złodzieja-kieszonkowca, jak ustrzec się przed oszustami pukającymi do drzwi mieszkania i jak bezpiecznie podróżować pociągiem.
Organizatorami kursu są Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Szczecinie, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Współpracy z Fundacją "Razem Bezpieczniej".
ab, pap