W projekt ten zaangażował się ambasador Ukrainy w Dublinie Borys Bazylewski (ang. Borys Bazylevskiy). Żywotówka jest rodzinną posiadłością hrabiego Dunina-Markiewicza, gdzie dorastał jako poddany rosyjskiego cara.
Pochodząca z rodziny irlandzkich posiadaczy ziemskich Gore-Booth Konstancja (Constance) przejęła nazwisko męża. Oboje byli ludźmi artystycznie uzdolnionymi, poznali się w Paryżu w 1899 r. i wzięli ślub w roku 1900.
Ich związek rozpadł się w roku 1913 r., lecz pozostali sobie bliscy i nigdy się formalnie nie rozwiedli.
W roku 1916 Markiewicz wzięła udział w tzw. Powstaniu Wielkanocnym przeciwko Brytyjczykom i - aresztowana - ledwo uniknęła kary śmierci. Brytyjczycy zastanawiali się nawet nad deportowaniem jej do Polski.
Była pierwszą kobietą w irlandzkim rządzie.
Kazimierz Dunin-Markiewicz był w czasie pierwszej wojny światowej korespondentem wojennym na Bałkanach i służył w armii carskiej. Przez pewien czas mieszkał w Moskwie, gdzie prowadził teatr polski, a po przewrocie bolszewickim osiadł w Warszawie, gdzie namalował m.in. duże olejne portrety marszałka Józefa Piłsudskiego i prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.
Ambasador Bazylewski odwiedził w tych dniach posiadłość Lissadell należącą do rodziny Gore-Booth, gdzie znajdują się płótna obojga Markiewiczów i pamiątki po nich. Wiele obrazów Markiewicza przedstawia sceny z rodzinnej Ukrainy. Niektóre spośród płócien i innych przedmiotów z Lissadell zostaną skopiowane i wyeksponowane w muzeum w Żywotówce.
pap, ss