Oprócz niego, w tworzenie portalu są zaangażowani prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, b. poseł PiS Kazimierz M. Ujazdowski, politolog i publicysta Rafał Matyja. Jednym z sekretarzy "Polski XXI" jest Lucjan Karasiewicz, który w ubiegły czwartek odszedł z PiS.
"Nasza diagnoza jest taka, że obecnie myślenie o polskim życiu publicznym wymiera" - podkreślił Rokita.
Według Ujazdowskiego, "+Polska XXI+ odpowiada na bardzo mocne oczekiwanie polityki ambitnej, która ma cel, proponuje konkretne rozwiązania, wyzwala polską debatę publiczną z ciasnego egoizmu walki narzucanej dziś przez partie".
Dodał, że chce do współtworzenia portalu zaprosić jak najszerszą grupę ekspertów oraz młodych ludzi.
Według Rokity, nowa strona internetowa nie jest konkurencją dla żadnej partii politycznej. "Wszyscy z uczestników życia publicznego, którzy chcieliby na serio o Polsce zabrać głos na portalu Polska XXI, od pana prezydenta RP i premiera począwszy, są do tego zaproszeni" - zapewnił.
Rokita podkreślił jednocześnie, że jego uczestnictwo w "Polsce XXI" nie oznacza powrotu do polityki. "Wycofałem się z życia politycznego i to jest decyzja konsekwentna" - mówił. Dodał, że działanie w ramach portalu "oznacza powrót do wypowiadania się o kwestiach publicznych" i "odejście od milczenia".
Ujazdowski podkreślił, że nie ma "ścisłego związku" między portalem a siecią stowarzyszeń takich jak: Dolny Śląsk XXI, Mazowsze XXI, Ziemia Łódzka XXI i Pomorze XXI, tworzonych m.in. przez b. polityków PiS.
"Nie ma zamysłu centralizowania tych działań" - podkreślił Ujazdowski.
Na portalu znajdują się artykuły, głównie jego twórców, dotyczące polityki, reformy państwa i historii. Stałymi komentatorami "Polski XXI" są prof. Jadwiga Staniszkis i prof. Paweł Śpiewak. Autorem jednej z opinii jest publicysta Rafał Ziemkiewicz.
"Chciałabym, żeby na portalu poruszono kilka kwestii, które dzisiaj nie są przedmiotem publicznego dyskursu" - napisała Staniszkis. W jej ocenie, "godnymi szerokiej dyskusji" są pytania: czy i jak łączyć konserwatyzm z liberalizmem, czy możliwy jest nowoczesny konserwatyzm, które wątki polskiej tradycji są najcenniejsze, czy i jaka lewica jest potrzebna polskiej demokracji, jak odróżnić skuteczny PR od prawdziwego profesjonalizmu.
Twórcy portalu stawiają sobie jako cel animowanie debaty w blokach tematycznych: Konstytucja - państwo, Polityka pamięci i Cywilizacja.
Na stronie zamieszczona jest ankieta konstytucyjna. Zawarte są w niej pytania dotyczące ewentualnych zmian w konstytucji, w tym m.in. zmian w preambule, zasad naczelnych, praw człowieka i obywatela, praw rodziny, praw socjalnych, ustroju gospodarczego, finansów publicznych, fundamentów ustroju politycznego, systemu rządów, parlamentu, prawa wyborczego.
Pierwszym uczestnikiem ankiety został b. marszałek Sejmu prof. Wiesław Chrzanowski.
Ujazdowski podkreślił, że w ostatnim kwartale tego roku powstanie raport z najciekawszymi odpowiedziami.
Portal "Polska XXI" zawiera także blogi. Ich autorami są Dutkiewicz, Ujazdowski oraz Rokita, który podkreśla, że jest to jego debiut jeśli chodzi o tę formę komunikacji.
"Chciałbym, aby mój blog był miejscem, gdzie możemy wspólnie pomyśleć o rzeczywistości, w której żyjemy. Takim, w którym mogą się rodzić myśli jeszcze nieuczesane, niedomyślane do końca i nieroszczące sobie prawa do wyłącznej słuszności. Krótko mówiąc - miejscem, w którym myślenie jest w toku, a poglądy dopiero się rodzą" - napisał były polityk PO.
ab, pap