Na festiwal, który potrwa do 5 lipca, przyjedzie ok. 150 artystów z 12 krajów. Będą spektakle, koncerty, warsztaty artystyczne i nocne pokazy filmów dokumentalnych.
Mieszkańcom Szczecina i goszczącym w mieście turystom zaprezentują się m.in. grupy z Grecji, Włoch i Słowacji, które w swej stylistyce nawiązują do tradycji teatru wędrownego. Wystąpią też artyści z Norwegii, Izraela, Australii, Rosji, Gruzji, Węgier i Portugalii.
Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych i wokalnych, dzieci zaś będą mogły poznać tajniki gry na bębnach oraz nauczyć się tańca afrykańskiego. Na inaugurację festiwalu przygotowano koncert smyczkowej orkiestry kameralnej Baltic Neopolis Orchestra oraz pokaz premierowego spektaklu "Dokąd", w wykonaniu aktorów Teatru Kana.
Przedstawienie plenerowe Kany, zrealizowane we współpracy z artystami z Niemiec, to opowieść o wędrówce człowieka po świecie własnej wyobraźni, naznaczonej walką z przeciwnościami losu i strachem.
Imprezy festiwalowe, wszystkie bezpłatne, odbywać się będą w kilku miejscach Szczecina: na Zamku Książąt Pomorskich, w okolicach Teatru Kana (głównego organizatora festiwalu) oraz na placach i ulicach miasta.
"Z założenia festiwal musi na tyle zaistnieć w mieście, aby zainteresować przypadkowego widza, który dotąd nie odczuwał potrzeby uczestniczenia w tego rodzaju wydarzeniach kulturalnych" - podkreślają organizatorzy.
Festiwal, który odbywa się pod hasłem "Spoiwa kultury", ma być ogniwem łączącym artystów i publiczność. "Festiwal ma łączyć ich energię, tradycję, pasje, różne kultury i tradycje i inspirować do dalszych spotkań" - mówią organizatorzy imprezy.
nd, pap