"Jest to wystawa sentymentalna, której ideą jest ukazanie atmosfery dworków ziemiańskich. Mam nadzieję, że wystawa ta przyczyni się również do zwiększenia troski o ocalałe świadectwa czasów, w których żyli nasi przodkowie" - powiedziała otwierając ekspozycję Krystyna Kozłowska, kuratorka i organizatorka.
Na ponad 80 obrazach olejnych, miniaturach, litografiach, rysunkach i fotografiach oglądać można wizerunki przedstawicieli dziewiętnastowiecznej szlachty. Na wystawie znajduje się również kilka podobizn wybitnych postaci życia publicznego, takich jak Marcin Badeni, członek Towarzystwa Konstytucji 3 Maja; Feliks Łubieński, minister sprawiedliwości Księstwa Warszawskiego; Henryk Rossmann, inżynier budowniczy kanału augustowskiego. Twórcami wizerunków są często malarze anonimowi, ale również popularni w swoich czasach portreciści, tacy jak Karol Miller, Fabian Sarnecki czy Wincenty Wodzinowski.
Aby przybliżyć ducha epoki, wystawa uzupełniona jest oryginalnymi dokumentami i pamiątkami związanymi z osobami portretowanymi. Zgromadzone eksponaty, choć dziś są własnością mieszkańców Warszawy, pochodzą z różnych rejonów Polski: od Wielkopolski po Kresy.
Wystawę oglądać można do 31 sierpnia.
pap, keb