W Berlinie odbywają się uroczystości, upamiętniające podział Niemiec oraz ludzi, którzy zginęli przy próbach ucieczki przez mur z NRD do zachodniej części miasta.
Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert podkreślił podczas uroczystości na jednej z ulic - Bernauerstrasse - którą w przeszłości przecinał mur, że był on "symbolem potwornego politycznego błędu" i ludzkiej tragedii.
"Historia Niemiec oraz mur berliński niezmiennie są przykładem tego, że izolowanie ludności od niewygodnych informacji, kontaktów i przemian zawsze oznacza polityczne bankructwo" - dodał.
Według Lammerta niesmaczny jest spór, jaki wybuchł w minionych dniach, dotyczący liczby ludzi, którzy zginęli przy przekraczaniu granicy dawnej NRD.
"Każda jedna ofiara to już zbyt wiele" - podkreślił.
We wtorek szefowa prywatnego Muzeum Muru Berlińskiego Alexandra Hildenbrandt zarzuciła Centrum Badań Historycznych w Poczdamie zaniedbania przy sporządzaniu statystyk tzw. ofiar muru.
Według niej na murze berlińskim zginęły 222 osoby, zaś Centrum podaje liczbę 136 osób. Badania kierowanego przez Hildenbrandt muzeum wskazują, że w wyniku podziału Niemiec od 1945 roku zginęły w sumie 1303 osoby; to o 58 więcej niż podawano przed rokiem.
Mur berliński dzielił miasto przez 28 lat. Jego budowę rozpoczęto krótko po północy 13 sierpnia 1961 roku z polecenia ówczesnego przywódcy NRD, pierwszego sekretarza Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED) Waltera Ulbrichta. Bariera miała powstrzymać falę ucieczek obywateli NRD na Zachód.
Na początku powstała bariera z ok. 10 km drutu kolczastego, którą w następnych tygodniach umacniano, aż wreszcie zastąpiono betonową ścianą i metalowym płotem o wysokości do 3,5 metra.
Mur upadł 9 listopada 1989 roku.
Niemcy nadal podzieleniDziewiętnaście lat po upadku muru berlińskiego 66 procent Niemców uważa, że nie zatarły się dawne podziały narodu na wschód i zachód - wynika z sondażu ośrodka Forsa dla miesięcznika "P.M. History".
Zaledwie 31 procent jest zdania, że mieszkańcy dawnej NRD, a dziś wschodnich krajów związkowych Niemiec oraz zachodnich landów stanowią jeden naród. Na wschodzie odsetek ten wynosi tylko 19 procent.
Spośród młodych ankietowanych - w wieku 18-34 lat - 37 procent nie dostrzega już dawnych podziałów. "Zaś w umysłach 70 procent osób w wieku powyżej 65 lat wciąż istnieje mur berliński" - podkreślają autorzy sondażu.
Badanie, opublikowane w 47. rocznicę budowy muru berlińskiego, wykazało też, że większość Niemców nie zna dokładnej daty zjednoczenia dwóch dawnych państw niemieckich.
Ponad połowa badanych (54 procent) jako datę zjednoczenia podaje rok upadku muru berlińskiego - 1989. Tylko 24 procent wskazało poprawną datę - 1990 rok. Większą wiedzą w tej materii wykazali się mieszkańcy wschodnich krajów związkowych, z których 40 procent wskazało poprawną datę zjednoczenia Niemiec, podczas gdy na zachodzie - tylko 20 procent.
Sondaż przeprowadzono telefonicznie od 23 do 27 czerwca 2008 roku na próbie 1007 kobiet i mężczyzn powyżej 18. roku życia.
pap, keb