"Cieszę się, że doczekaliśmy jubileuszu i impreza tak pięknie się rozwinęła" - powiedział inicjator przeglądu, kanclerz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich Władysław Grzyb. Stowarzyszenie stawia sobie za cel przywrócenie tradycji odgrywania hejnałowych melodii i jej upowszechnienie. Jak podał W. Grzyb swoje hejnały ma około 120 polskich miast.
Przegląd rozpoczął się przemarszem trębaczy przez centrum Lublina w towarzystwie orkiestry dętej. Potem trębacze, ubrani w barwne stroje bądź mundury nawiązujące do dawnych tradycji, grali hejnały z balkonu zabytkowego Trybunału Koronnego na staromiejskim Rynku. Mieszkańcy Lublina i turyści nagradzali ich brawami.
Na lubelskim przeglądzie grano hejnały wielkich miast i małych miasteczek, m.in. Bydgoszczy, Katowic, Sandomierza, Płocka, Murowanej Gośliny, Rogoźna Wielkopolskiego, Kórnika, Lubartowa i Łodzi.
Swój hejnał zaprezentowała też jedna gmina - Mełgiew (Lubelskie). "Jesteśmy jedną z nielicznych gmin w kraju, która ma swój hejnał. Został specjalnie skomponowany 8 lat temu i od tego czasu codziennie odtwarzany jest z wieży kościoła. Jak się słyszy nasz hejnał, to aż w sercu gra" - powiedziała kierowniczka Gminnego Ośrodka Kultury w Mełgwi Teresa Adamiec.
Przegląd hejnałów zorganizowany został w Lublinie podczas Jarmarku Jagiellońskiego, który trwa od czwartku do niedzieli. Swoje kramy na Starym Mieście rozłożyło około 300 wystawców, w tym twórcy ludowi z Polski, Ukrainy i Białorusi oferujących m.in. obrazy, rzeźby, hafty, biżuterię, wyroby garncarskie i z wikliny, drewniane zabawki. W programie jarmarku są też występy kapel, warsztaty i pokazy walk rycerskich.
pap, keb