Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej, nazywanej także Cudem nad Wisłą, przedstawiła najbardziej dramatyczne epizody starć polskich żołnierzy z Armią Czerwoną w sierpniu 1920 r. W rekonstrukcji wzięło udział około 80 osób i 20 koni.
W kulminacyjnym momencie widowiska bohaterską śmierć poniósł ks. mjr. Ignacy Skorupka, który w sutannie i z krzyżem w dłoni przodował atakującym oddziałom. W miejscu, gdzie padł na polu bitwy trafiony bolszewicką kulą, żołnierze ustawili brzozowy krzyż. Rekonstrukcję zakończyła scena zwycięskiego szturmu wojsk polskich oraz wspólne odśpiewanie pieśni "Boże, coś Polskę".
Po rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej, widzowie obejrzeli inscenizację szarży polskiej kawalerii, którą w sierpniu 1920 r. przeprowadził marszałek Józef Piłsudski wyprowadzając kontruderzenie znad Wieprza po zwycięstwach w Radzyminie i Ossowie.
Według jednego z organizatorów widowiska, Andrzeja Michalika ze Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, "kontruderzenie znad Wieprza pokazało geniusz Piłsudskiego i sztabu generalnego oraz potworną siłę polskiej kawalerii".
Jak poinformowali organizatorzy z Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Wołominie, rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej poza przedstawieniem wydarzeń historycznych, była "hołdem oddanym uczestnikom wydarzeń 1920 r., którzy stanęli do walki w obronie Warszawy, Polski, Europy przed zalewem bolszewizmu".
Rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej poprzedziły Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich o Puchar Ministra Obrony Narodowej. W trakcie zawodów widzowie obejrzeli m.in. przegląd mundurowy, musztrę kawaleryjską, strzelanie z broni pneumatycznej, jazdę terenową, skoki przez przeszkody, a także władanie lancą oraz szablą. Mistrzostwa wygrał 7 Pułk Ułanów z Lublina.
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej zakończyła obchody 88. rocznicy Cudu nad Wisłą w powiecie wołomińskim, które odbyły się w dniach 13-17 sierpnia 2008 r. Głównym organizatorem było Starostwo Powiatowe w Wołominie oraz Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki we współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi z całej Polski.
W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem "cudu nad Wisłą". Została rozegrana zgodnie z planem operacyjnym, który w oparciu o ogólną koncepcję Józefa Piłsudskiego opracowali szef sztabu generalnego Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski.
Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. W tym roku mija 88 lat od tamtych wydarzeń.
ND, PAP