Na dwa dni Łęczyca zamieniła się w średniowieczny gród, który wypełniają rycerze, damy dworu, giermkowie i rzemieślnicy.
Na dziedzińcu Zamku Królewskiego rycerze rywalizują w kilku turniejach m.in. o replikę miecza króla Kazimierza III Wielkiego. Zaplanowano także pokazy artyleryjskie i sokolnicze oraz sąd i spalenie na stosie czarownicy.
Do tradycji turnieju należy też "Bitwa o Zamek", czyli widowiskowa rekonstrukcja napadu Krzyżaków na łęczycki gród, jaki miał miejsce w 1420 roku. Rycerskim zmaganiom towarzyszą koncerty muzyki dawnej i średniowieczny jarmark, na którym można nabyć uzbrojenie rycerskie czy skosztować potraw kuchni staropolskiej.
Publiczność może wziąć udział także w licznych konkursach oraz zabawach; przewidziano m.in. rzut włócznią i podkową oraz przeciąganie liny. Turniej zakończy się w niedzielę.
Organizatorami imprezy są Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe w Łęczycy oraz łęczyckie Muzeum.
Łęczyca leży w północnej części woj. łódzkiego nad rzeką Bzurą. Zamek Królewski został wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Umieszczony na sztucznym nasypie i otoczony fosą, wielokrotnie niszczony, został częściowo zrekonstruowany po II wojnie światowej.
Z historią zamku wiąże się legenda diabła Boruty, który ponoć od wieków zamieszkuje jego lochy i strzeże skarbów. Muzeum w Łęczycy posiada największą w kraju kolekcję "diabelskich" rzeźb.
pap, keb