W poniedziałek odbyło się w Łodzi pierwsze spotkanie w sprawie Centrum. Jak powiedział pełnomocnik rektora PŁ ds. CBNT prof. Jacek Ułański, ma to być jeden z najnowocześniejszych ośrodków badawczych w kraju.
Szefem Międzynarodowego Komitetu Doradczego, który ma pomagać Centrum został prof. Krzysztof Matyjaszewski, wymieniany wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
"Utworzenie w Łodzi Centrum Bio- i Nanotechnologii, w którym prace prowadzić będą zespoły naukowców z polskich i zagranicznych ośrodków akademickich i przemysłowych - powiedział prof. Ułański - pozwoli na dołączenie do światowych liderów w dziedzinie zaawansowanych technologii".
Dodał, iż badania będą skupiały się przede wszystkim wokół ochrony środowiska, energii i medycyny. W CBNT realizowany ma być cały proces - od badań teoretycznych do badań wdrożeniowych.
"W związku z szybkim postępem w biotechnologii i nanotechnologii nasze programy badawcze będą na bieżąco aktualizowane, a na potrzeby realizacji konkretnych projektów będziemy tworzyć konsorcja badawczo-wdrożeniowe" - dodał prof. Ułański.
Jak zapewnił, Centrum będzie rozwijać prace zgodne z kierunkami badań czołowych ośrodków naukowych na świecie oraz priorytetami badawczymi Programu Ramowego Unii Europejskiej.
CBNT ma wspomagać Międzynarodowy Komitet Doradczy, któremu przewodniczy prof. Krzysztof Matyjaszewski z Carnegie Mellon University w Pittsburgu. To ceniony na świecie specjalista od polimerów, wymieniany jako jeden z kandydatów do Nagrody Nobla. W skład komitetu wchodzą także naukowcy m.in. z Włoch, Wielkiej Brytanii i Belgii.
Nanotechnologia to zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów). Nanometr jest jedną milionową milimetra.
pap, keb