Jedenasta partia meczu, z pulą nagród półtora miliona euro, w której "Tygrys z Madrasu" grał białymi bierkami, zakończyła się po 24 ruchach remisem. Obaj zawodnicy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, otrzymali po 750 tysięcy euro.
Anand po raz drugi w karierze (poprzednio w 2000 roku) został mistrzem świata we wrześniu 2007 roku, wygrywając turniej w Meksyku z dorobkiem 9 punktów zdobytych w 14 rundach. O jeden punkt wyprzedził wówczas obrońcę tytułu Kramnika, który zgodził się wziąć udział w tym turnieju pod warunkiem, że w przypadku porażki będzie miał po roku prawo do rewanżu.
W 2006 roku Kramnik zdobył zunifikowany tytuł mistrza świata Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE), pokonując w Eliście Bułgara Weselina Topałowa.
Anand będzie musiał jeszcze spotkać się w listopadzie 2009 roku ze zwycięzcą meczu Gata Kamski - Topałow. Mający w żyłach tatarską krew Kamski wyemigrował z byłego Związku Radzieckiego ze swoim ojcem Rustamem do USA.
"Rozegranie w 2009 roku meczu o mistrzostwo świata wynika ze zobowiązań FIDE. W ten sposób zakończy się trzyletni okres zjednoczeniowy o szachowe mistrzostwo świata" - wyjaśnił sędzia międzynarodowy Andrzej Filipowicz.
Do 1993 roku był jeden "król" 64 pól, po czym doszło do rozłamu. O tytuły walczono pod auspicjami FIDE i Stowarzyszenia Profesjonalnych Szachistów (PCA). Pierwszym mistrzem w tej drugiej wersji był Garri Kasparow.
Anand, znany pod imieniem Vishy, pierwszy sukces na arenie międzynarodowej osiągnął w 1987 roku w Baguio (Filipiny), zostając mistrzem świata juniorów. Rok później otrzymał tytuł arcymistrza. Z początkiem lat 90. zadomowił się w światowej elicie po wygraniu kilku prestiżowych turniejów. Największym jego ówczesnym sukcesem było zwycięstwo w 1992 roku w turnieju w Reggio Emilia (Włochy), gdzie pokonał dwie sławy - Garriego Kasparowa i Anatolija Karpowa.
Reprezentant Indii dał się poznać jako błyskotliwy zawodnik, a jego charakterystyczną cechą było niezwykle szybkie rozgrywanie partii. Od początku lat dziewięćdziesiątych ma ugruntowaną pozycję jednego z trzech najsilniejszych szachistów świata. Cieszy się niezwykłą popularnością w swoim kraju, podobną do sławy mistrzów krykieta.
ND, PAP