Oprócz postaci trzech króli: Melchiora, Kacpra i Baltazara, symbolizujących Europę, Azję i Afrykę, w orszaku zobaczyć będzie można ich rycerzy, giermków i dworzan w różnokolorowych strojach. Jeden z królów będzie jechał na grzbiecie wielbłąda, pozostali dwaj na koniach. W pochodzie wezmą też udział górale prowadzący owce.
Trasa orszaku prowadzić ma ulicą Świętojerską do Barbakanu i na Rynek Starego Miasta, gdzie odbędzie się koncert kolęd. Przechodniom rozdawane będą śpiewniki kolędowe oraz specjalne maski, które mają zachęcić ich do wspólnej zabawy. Śpiewaniu kolęd na staromiejskim rynku towarzyszyć będzie kapela góralska i chóry.
Do pochodu może dołączyć każdy. Wystarczy, że założy strój w kolorach odpowiednich dla danego królestwa. Dla orszaku europejskiego zarezerwowane zostały barwy czerwona, biała, brązowa i szara, dla azjatyckiego - zielona, złota i czarna, a dla afrykańskiego - błękitna i pomarańczowa.
Podział orszaku na trzy grupy oraz udział przedstawicieli korpusów dyplomatycznych ma podkreślić jego międzynarodowy charakter oraz symbolizować łączenie się kultur z różnych kontynentów.
Jasełkom towarzyszyć będzie kwesta na rzecz rodzinnych domów dziecka. Cała uzbierana kwota przeznaczona zostanie na konto Funduszu Edukacyjnego, umożliwiającego wychowankom rodzinnych placówek opiekuńczych uzupełnienie braków w podstawowej edukacji.
Orszak zorganizowany został przez Centrum Myśli Jana Pawła II, Stowarzyszenie Rodziców Szkoły "Żagle" z Międzylesia oraz Fundację Świętego Mikołaja. Celem jest pielęgnowanie tradycji obchodów święta Trzech Króli, które do 1960 r. było w Polsce dniem wolnym od pracy.
Organizatorzy pragną, by orszak stał się jedną z tradycji stolicy. Honorowy patronat nad nim objęła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Święto Objawienia Pańskiego, w Polsce nazywane też świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych ustanowionych przez Kościół. W kościele obrządku wschodniego obchodzone jest 6 stycznia od III w. Właśnie tego dnia Kościół Grecki obchodzi Święto Bożego Narodzenia.
W kościele obrządku zachodniego obchodzone jest od schyłku IV w., jako niezależne od Bożego Narodzenia święto na pamiątkę pokłonu, jaki trzej królowie złożyli Dzieciątku Jezus.
ND, PAP
Warto się zmieniać! Zupełnie nowy tygodnik "Wprost" już w sprzedaży.
Zaprenumeruj tygodnik "Wprost" już dziś. Otrzymasz 52 numery tygodnika i odtwarzacz MP3 Samsung w prezencie.