Powierzenie 57-letniemu reżyserowi oprawy uroczystości wskazuje, że Zhang na dobre wrócił do łask chińskiej partii komunistycznej. Czas, kiedy jego filmów, jak np. nagrodzonego Srebrnym Lwem w Wenecji filmu "Zawieście czerwone latarnie" (1991), cenzura nie dopuszczała do rozpowszechniania w kraju, minął.
Rozgłos przyniosły Zhangowi takie produkcje, jak wystawienie w pekińskim Zakazanym Mieście opery Giacomo Pucciniego "Turandot", w której przebrał śpiewaków w stroje z chińskiej opery, czy wizualnie wysmakowany "Hero" - film z gatunku "wuxia", historycznego kina kung-fu, będący zarazem największą chińską superprodukcją.
O ceremoniach otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich w Pekinie, w których wystąpiło ponad 40 tys. statystów, Zhang powiedział, że zadanie było o wiele trudniejsze od jakiegokolwiek filmu.
Pełne rocznice powstania ChRL świętowane są szczególnie okazale. O powierzeniu reżyserowi oprawy uroczystości pisze wydawany w języku angielskim dziennik "China Daily", powołując się na władze Pekinu.
Według chińskiej agencji Xinhua rocznicowa wieczorna gala, po defiladzie czołgów i wyrzutni rakietowych, będzie raczej "poważna" z uwagi na kryzys finansowy.
Parada wojskowa przejdzie głównym pekińskim bulwarem i przetnie Plac Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen), na którym Mao Zedong ogłosił 1 października 1949 roku ustanowienie Chińskiej Republiki Ludowej.
pap, keb