Rocznicy tej poświęcona będzie również planowana na 9 lutego konferencja w Berlinie z udziałem szefów dyplomacji Polski i Niemiec Radosława Sikorskiego oraz Franka-Waltera Steinmeiera, a także m.in. Tadeusza Mazowieckiego, Zbigniewa Bujaka, posła Bundestagu Markusa Meckela oraz Lothara de Maiziere, premiera pierwszego a zarazem ostatniego rządu NRD wyłonionego w demokratycznych wyborach.
Jak poinformowała PAP radca ambasady Małgorzata Ławrowska, na wielkim banerze, który zawiśnie 6 lutego na ambasadzie, widnieć ma znana fotografia Okrągłego Stołu, wykonana przez Erazma Ciołka oraz napis w języku niemieckim: "Zaczęło się przy okrągłym stole. Warszawa 6.02.1989".
W rogu umieszczono logo całej kampanii, podobne do pękniętego ogniwa łańcucha, które ma przypominać o tym, że komunizm pękł właśnie w Polsce.
Według pierwotnych planów na fasadzie opuszczonej ambasady przy bulwarze Unter den Linden w Berlinie od początku lutego wisieć miał transparent z motywem, znanym z obchodów 25-lecia "Solidarności" w Gdańsku: upadających kostek domina, a także napisem: "Zaczęło się w Gdańsku".
Ten transparent zostanie jednak powieszony latem bądź jesienią. Motyw ma być wykorzystany w kampaniach, prowadzonych też w innych europejskich krajach.
Do tego czasu zaakcentowana zostanie rola polskiego Okrągłego Stołu dla przemian, jakie w 1989 r. zaszły w środkowej i wschodniej Europie. Niemieckie obchody 20. rocznicy tzw. pokojowej rewolucji w przyszłym roku mają się bowiem koncentrować głównie na wewnętrznych uwarunkowaniach przemian w NRD w latach 80. i upadku muru berlińskiego.
pap, keb