Ponad milion charytatywnych SMS-ów, tysiące darowizn i pół miliona złotych zebranych przez uczniów w całej Polsce to rezultat kampanii UNICEF "Na ratunek dzieciom w Kongo" - poinformowała w czwartek PAP Karolina Czekaj z UNICEF Polska.
Całkowity dochód z kampanii zostanie przekazany do biura UNICEF w Demokratycznej Republice Konga, które kupi i dostarczy niezbędne lekarstwa, szczepionki, żywność terapeutyczną, a także sfinansuje zakup sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia szczepień, takiego jak lodówki do przechowywania szczepionek, strzykawki i środki opatrunkowe.
Kampania "Na ratunek dzieciom w Kongo" rozpoczęła się w listopadzie zeszłego roku. Jej celem było zebranie funduszy na program ratowania zdrowia i życia najmłodszych mieszkańców wschodniego Konga. Akcja UNICEF była odpowiedzią na największy od czasów II wojny światowej kryzys humanitarny, w którym co roku umiera pół miliona dzieci - z głodu, na biegunkę, odrę, gruźlicę.
Polacy wysyłali blisko 1,2 mln charytatywnych SMS-ów o wartości 2,4 mln zł. "Tak ogromna liczba SMS-ów świadczy o tym, że los kongijskich dzieci nie jest Polakom obojętny" - mówi dyrektor Generalny UNICEF Polska Marek Krupiński.
Organizatorzy zwracają uwagę, że kampanię z ogromnym zaangażowaniem wsparły polskie dzieci. W akcji skierowanej do uczniów wzięło udział ponad 700 przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z całej Polski. "Dzieci i młodzież z ogromnym zapałem i determinacją wyszły poza szkolne mury i włączyły do akcji również lokalną społeczność. Uczniowie zorganizowali lekcje tematyczne, teatrzyki, aukcje, loterie, konkursy i apele. Udało im się zebrać ponad 460 tys. zł" - podkreśla Czekaj.
Ci, którzy nadal chcą pomóc dzieciom w Kongu, mogą przekazywać środki na specjalne konto UNICEF: 82 1020 1013 0000 0802 0121 0046.
W ciągu ostatnich lat w Kongu zginęło ponad 5 mln osób, od 2006 r. przesiedlonych zostało ponad milion ludzi, każdego dnia przybywa nowych ofiar przemocy, głodu i chorób. Zniszczone zostały wioski, nie ma szpitali ani szkół.
UNICEF zaangażowany jest w pomoc Republice Konga od blisko 40 lat. Przekazuje uchodźcom artykuły podstawowej potrzeby, zapewnia dostęp do pitnej wody, organizuje i wyposaża szkoły i szpitale, szczepi, zapewnia opiekę terapeutów. Walczy również o demobilizację dzieci zmuszanych do walk, prowadząc negocjacje z rebeliantami. Od 2004 r. udało się z uwolnić 23 tys. dzieci. UNICEF zapewnia im opiekę psychologów i pedagogów, którzy pomagają im wrócić do normalnego życia.
Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF, organizacja, której pomysłodawcą i współzałożycielem był Polak, Ludwik Rajchman, działa już od 60 lat; w 190 krajach każdego roku ratuje życie 7 milionów dzieci. UNICEF jest organizacją całkowicie finansowaną z dobrowolnych składek darczyńców i ponad 90 proc. środków przekazuje bezpośrednio na programy pomocy dzieciom w najuboższych zakątkach świata. Dostarcza leki, szczepionki i żywność, umożliwia edukację, ratuje zdrowie dzieci i walczy o przestrzeganie ich praw. Za swoją pracę na rzecz najmłodszych został uhonorowany Nagrodą Nobla. W ostatnich latach UNICEF w Polsce sfinansował m.in. trzyletni program szczepień przeciwko odrze w Sierra Leone oraz ośrodki terapeutyczne dla niedożywionych dzieci w Etiopii.
Polski Komitet Narodowy UNICEF posiada status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że można przekazać mu 1 proc. podatku.
pap, keb