Jak poinformował we wtorek PAP szef portalu internetowego www.trójmiasto.pl, Michał Kaczorowski, współorganizowane przez portal badania, przeprowadzą członkowie trzech miejscowych stowarzyszeń zajmujących się poszukiwaniami oraz rekonstrukcją działań wojskowych na terenie Pomorza.
"To niemal ostatnia szansa, by przeprowadzić tego typu poszukiwania za życia, a więc z pomocą, świadków tamtych zdarzeń" - powiedział PAP Kaczorowski dodając, że inspiracją do przeprowadzenia prac poszukiwawczych była także zbliżająca się 70. rocznica wybuchu II wojny światowej.
Kaczorowski wyjaśnił, że w trakcie badań - za pomocą wykrywaczy metali, zostanie przebadany teren w obrębie Kępy Oksywskiej. Poszukiwacze mają nadzieję, że uda im się znaleźć łuski, części broni, bagnety, menażki czy inne metalowe przedmioty, które mieli przy sobie polscy żołnierze broniący we wrześniu 1939 roku Kępy Oksywskiej.
Jednak najwięcej emocji w grupie poszukiwawczej wzbudza planowana eksploracja miejsca, w którym mógł zostać ukryty sztandar I Morskiego Pułku Strzelców - jednej z polskich formacji, która w momencie wybuchu II wojny światowej wchodziła w skład Lądowej Obrony Wybrzeża.
Z przekazów uczestników walk wiadomo, że sztandar został złożony w odpowiednio przygotowanej do tego celu skrzyni i zakopany. Jak powiedział PAP Kaczorowski, już w latach 60. i 70. ub. wieku podejmowano, bezowocne, próby odnalezienia sztandaru.
"Niedawno natrafiliśmy na mieszkającego pod Szczecinem, dziś 95- letniego uczestnika walk, który wskazał nam nowe, dotąd nieprzebadane miejsce, w którym mógł zostać ukryty sztandar. Mężczyzna ten twierdzi, że był świadkiem zakopywania skrzyni, w której miały znajdować się także dwa inne sztandary" - powiedział Kaczorowski.
Organizatorzy poszukiwań nie chcą zdradzić miejsca, które wskazał im 95-latek, nie chcą też ujawnić, kiedy dokładnie przeprowadzą tam przeszukiwania. "Jeśli uda nam się znaleźć sztandar, przekażemy go Muzeum Marynarki Wojennej" - zapewnia Kaczorowski dodając, że tam także trafią inne przedmioty, jakie znajdą poszukiwacze.
Poszukiwania przeprowadzać będą członkowie Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża oraz poszukiwacze z Towarzystwa Przyjaciół Sopotu i Towarzystwa Poszukiwaczy "Perkun".
I Morski Pułk Strzelców utworzono na bazie I Batalionu Morskiego w marcu 1939 roku. Pułk liczył ponad 1800 żołnierzy i wchodził w skład Lądowej Obrony Wybrzeża dowodzonej przez płk. Stanisława Dąbka. Spychani przez niemieckie wojska żołnierze Pułku bronili polskiego wybrzeża do 19 września. Ostatnim miejscem, o które walczyli, była Kępa Oksywska. Po ich kapitulacji (19 września) na Kępie, na polskim wybrzeżu bronił się już tylko Hel.
Za męstwo w walkach, jakie stoczył I Morski Pułk Strzelców we wrześniu 1939 roku (zginęła bądź rany odniosła połowa żołnierzy) formacja otrzymała Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari.
pap, keb